ST4-440/63/97 - Informacje o wysokości należnych gminom i województwom udziałów w podatku dochodowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 1997 r. Ministerstwo Finansów ST4-440/63/97 Informacje o wysokości należnych gminom i województwom udziałów w podatku dochodowym.

W odpowiedzi na pismo z dnia 4.04.1997 r. (L. dz. 89/97) uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Obowiązujące przepisy nie zawierają definicji wyodrębnionego organizacyjnie zakładu (oddziału). Przyjęta przez przepisy konstrukcja prawna zakłada, że wyodrębnionym organizacyjnie zakładem jest określone, w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem, miejsce świadczenia pracy. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek nie posiadających osobowości prawnej (Dz. U. Nr 117, poz. 559) przyjmuje, że terytorialne "przypisanie" pracownika do zakładu (oddziału) następuje przez podanie miejsca świadczenia pracy w umowie o pracę. Określenie zatem przez pracodawcę miejsca świadczenia pracy przez konkretnego pracownika, przesądza tym samym o tym, która gmina uzyska odpowiedni, procentowo określony, udział w całości podatku dochodowego od osób prawnych, zapłaconym przez tego pracodawcę (podatnika).

W związku z rozliczeniami podatku dochodowego od osób prawnych, podatnik zobowiązany jest do wypełnienia oprócz deklaracji CIT-2 i CIT-2A, także deklaracji CIT-ST (informacje o wysokości należnych gminom udziałów w podatku dochodowym od osób prawnych) oraz CIT-STA/A (informacja o wyodrębnionych organizacyjnie zakładach - oddziałach), przy czym wyodrębnionym organizacyjnie zakładem jest dla rozliczenia tego podatku miejsce świadczenia pracy wyszczególnione przez pracodawcę w umowie o pracę z konkretnym pracownikiem.

Rozliczenie podatku powinno nastąpić w oparciu o liczbę osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, zgodnie z zasadami metodycznymi GUS (tj. zarządzeniem nr 45 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 grudnia 1993 r. Dz. Urz. GUS Nr 23, poz. 130).

W świetle obowiązujących przepisów - nie ma zatem znaczenia, czy zakład taki dokonuje odrębnych rozliczeń ekonomiczno-finansowych (np. sporządza bilans).

Opublikowano: S.Podat. 1999/11/65