ST2-4834-53/SZH/2008/447 - Zasady sporządzania sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 maja 2008 r. Ministerstwo Finansów ST2-4834-53/SZH/2008/447 Zasady sporządzania sprawozdania Rb-Z o stanie zobowiązań według tytułów dłużnych oraz gwarancji i poręczeń.

W sprawozdaniu Rb-Z w części dotyczącej gwarancji i poręczeń w pozycji F1, każdorazowo, tj. za I, II, III, IV kwartał powinna być wykazana aktualna kwota potencjalnych zobowiązań z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, która oznacza sumę kapitału oraz potencjalnych odsetek i ewentualnych innych opłat, należnych do końca okresu spłaty zobowiązania, objętego poręczeniem lub gwarancją - w tym przypadku kredytu. W sytuacji, kiedy zawarta umowa poręczenia zawiera w swojej treści łączną kwotę poręczenia, w pozycji F1 powinna być wykazywana kwota poręczenia z umowy, pomniejszona o dokonane przez SP ZOZ spłaty rat kapitałowych i odsetek bieżących lub też innych opłat, jeśli były objęte poręczeniem. Jeśli natomiast zawarta umowa poręczenia nie precyzuje kwoty udzielonego poręczenia (kapitał plus odsetki i inne koszty), to wówczas, zgodnie z § 17 załącznika nr 34 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. (Dz. U. Nr 115, poz. 781 z późn. zm.) przyjmuje się prognozowaną wartość zobowiązania z uwzględnieniem zasady ostrożnej wyceny. Po wyliczeniu w w/w sposób, wartości zobowiązania objętego poręczeniem, w pozycji F1 powinna być wykazywana wyliczona kwota poręczenia pomniejszona o dokonane przez SP ZOZ spłaty rat kapitałowych, odsetek bieżących i ewentualnie innych kosztów. Ponadto Ministerstwo Finansów informuje, iż nawet w przypadku, kiedy kredyt nie został przez SP ZOZ jeszcze w pełni wykorzystany, to Miasto powinno wykazywać cały poręczony kapitał pomniejszony o ewentualne spłaty rat kapitałowych. Dopiero zapisy umowy kredytowej, objętej poręczeniem Miasta, z których wynikać będzie, iż część kredytu została ostatecznie skreślona przez bank - kredytodawcę i nie będzie mogła już być wykorzystana w przyszłości, dają podstawę do zaktualizowania w tym zakresie kwoty potencjalnych zobowiązań.

W odniesieniu do sposobu prowadzenia ewidencji poręczeń należy zauważyć, że udzielone gwarancje i poręczenia nie powodujące zmian w składnikach aktywów i pasywów powinny być księgowane na koncie pozabilansowym. Symbol i nazwę konta pozabilansowego dla ewidencji i poręczeń i gwarancji jednostka określa samodzielnie w swoim zakładowym planie kont. Na koncie tym ujmuje się całość kwoty objętej gwarancją, a więc również odsetki od udzielonego kredytu, jeżeli są objęte gwarancją.

Przedstawiona opinia nie ma charakteru wiążącego. Ministerstwo Finansów informuje, iż nie posiada ustawowych kompetencji do dokonywania obowiązującej wykładni przepisów.

Opublikowano: Biul.RIOSzcz 2008/2/98-99