ST2-4834-18/KBU/2009/83 - Wykazywanie skutków obniżenia górnych stawek podatkowych w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego oraz w sprawozdaniu Rb-PDP z wykonania dochodów podatkowych gminy i miasta na prawach powiatu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2009 r. Ministerstwo Finansów ST2-4834-18/KBU/2009/83 Wykazywanie skutków obniżenia górnych stawek podatkowych w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego oraz w sprawozdaniu Rb-PDP z wykonania dochodów podatkowych gminy i miasta na prawach powiatu.

1.

Zasady wykazywania kwot w kolumnie "Skutki obniżenia górnych stawek podatków obliczone za okres sprawozdawczy" w sprawozdaniu Rb-27S, zostały określone w § 3 ust. 1 pkt 9 instrukcji, stanowiącej załącznik nr 34 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 115, poz. 781 ze zm.). W związku z powyższym, w przypadku podjęcia przez gminę lub miasto na prawach powiatu decyzji o obniżeniu górnych stawek podatków, w kolumnie "Skutki obniżenia górnych stawek podatków ...." (kolumna 12) - powinny być wykazywane kwoty stanowiące różnicę pomiędzy dochodami, jakie gmina lub miasto na prawach powiatu mogłaby uzyskać stosując górne stawki podatkowe, a dochodami, jakie powinna uzyskać, stosując niższe stawki uchwalone przez radę gminy lub miasta na prawach powiatu. Zatem, jeśli gmina lub miasto na prawach powiatu zastosuje obniżenie górnej stawki, to różnicę pomiędzy stawką górną a stawką niższą przyjętą w uchwale przez radę gminy, przemnożoną przez podstawę opodatkowania, wykazuje się w omawianej kolumnie sprawozdania Rb-27S narastająco od początku roku do końca okresu sprawozdawczego. Skutków obniżenia górnych stawek podatków, zarówno tych wymienionych w piśmie, jak i pozostałych zwolnień i ulg ustawowych, nie wykazuje się w przyjmowanej do obliczeń podstawie opodatkowania. Ustawowy charakter tych preferencji podatkowych powoduje, że ich zastosowanie jest obligatoryjne i nie jest objęte władztwem podatkowym jednostki samorządu terytorialnego.

2.

Skutki obniżenia górnych stawek podatku od środków transportowych należy wykazywać w każdym kwartale, którego płatność dotyczyła w sposób narastający, tj. w sprawozdaniu za I kwartał - skutki dotyczące I kwartału, w sprawozdaniu za II kwartał - skutki dotyczące I i II kwartału, w sprawozdaniu za III kwartał - skutki dotyczące I, II i III kwartału, a w sprawozdaniu za IV kwartał - skutki całoroczne.

Opublikowano: www.poznan.rio.gov.pl