ST1-4834-106/2006/170 - Właściwe ujęcie w budżecie świadczeń wypłacanych przez gminę bezrobotnemu skierowanemu do wykonywania prac społecznie użytecznych oraz dochodów ze zwrotu należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2006 r. Ministerstwo Finansów ST1-4834-106/2006/170 Właściwe ujęcie w budżecie świadczeń wypłacanych przez gminę bezrobotnemu skierowanemu do wykonywania prac społecznie użytecznych oraz dochodów ze zwrotu należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych

W związku z pismem Nr WIAS-0704/03/06, w sprawie klasyfikacji dochodów i wydatków - Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

1. W myśl art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.), na wniosek gminy starosta może skierować bezrobotnego bez prawa do zasiłku korzystającego ze świadczeń z pomocy społecznej do wykonywania prac społecznie użytecznych w miejscu zamieszkania lub pobytu w wymiarze 10 godzin tygodniowo. Wykonywanie prac społecznie użytecznych odbywa się na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy starostą a gminą, na rzecz której prace społecznie użyteczne będą wykonywane. Bezrobotnemu nieposiadającemu prawa do zasiłku przysługuje świadczenie w wysokości nie niższej niż 6 zł za każdą godzinę wykonywania prac społecznie użytecznych. Starosta refunduje gminie ze środków Funduszu Pracy do 60% minimalnej kwoty świadczenia przysługującego bezrobotnemu.

Szczegółowy sposób i tryb, w tym szczegółowe zasady ustalania świadczenia za wykonywanie prac społecznie użytecznych reguluje rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie trybu organizowania prac społecznie użytecznych (Dz. U. Nr 120, poz. 1745).

Świadczenie wypłacane przez gminą bezrobotnemu skierowanemu do wykonywania prac społecznie użytecznych należy ujmować w dziale 852

- "Pomoc społeczna", rozdział 85295 - "Pozostała działalność", paragraf 3110

- "Świadczenia społeczne".

2. Stosownie do przepisów ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, póz. 732 z późn. zm.), dłużnik alimentacyjny jest zobowiązany do zwrotu organowi właściwemu wierzyciela należności w wysokości zaliczek wypłaconych osobie uprawnionej, powiększonej o 5%, przy czym 50% tej kwoty stanowi dochód własny gminy, a pozostałe 50% tej kwoty - dochód budżetu państwa - (art. 12 ust. 1 i 2).

Dochody ze zwrotu należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych należy klasyfikować w rozdziale 85212, odpowiednio: w paragrafie 2360 - "Dochody jednostek samorządu terytorialnego związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych ustawami".

Całość należności przypisanej do zwrotu zobowiązanemu łącznie z dodatkową kwotą 5% jest wykazywana w sprawozdaniu Rb - 27ZZ.

W sprawozdaniu Rb-27S z wykonań i a planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego wykazywana jest kwota należności tylko w wysokości należnej ustawowo budżetowi jednostki samorządu terytorialnego.

Jednocześnie należy podkreślić, iż wydatki związane z realizacją powyższego zadania powinny być ujmowane w tych podziałkach klasyfikacji budżetowej, które zostaną wskazane przez Instytucję Wdrażającą.

Opublikowano: www.rzeszow.rio.gov.pl