ST 4-440/649/99

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 1999 r. Ministerstwo Finansów ST 4-440/649/99

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi rozliczania udziałów gmin i samorządów województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, uprzejmie informuję:

Zgodnie z art. 3 pkt 3b i art. 11 pkt 1b ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983, z późn. zm.) dochodami gmin i województw jest udział we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, posiadających siedzibę na terenie gminy/województwa. W przypadku gdy osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej posiadają zakłady (oddziały) położone na terenie gmin lub województw innych niż siedziba tych jednostek, wówczas udziały, o których mowa, przekazywane są do tych gmin lub województw, na terenie których położone są te zakłady (oddziały), proporcjonalnie do liczby zatrudnionych w nich osób.

W świetle art. 2 pkt 8 cytowanej wyżej ustawy przez ogólną kwotę wpływów z podatku dochodowego od osób prawnych rozumie się wpłaty pomniejszone o dokonane zwroty. Oznacza to, iż wszelkie wpływy podatku w danym roku, czyli wpłaty pomniejszone o zwroty, bez względu na to, czy dotyczą podatku za rok bieżący, czy też za lata ubiegłe, zaliczane są na dochody budżetu państwa tego roku. Dotyczy to również odpowiednich udziałów samorządów (gmin i województw), bowiem ustawa, w odniesieniu do rozliczania udziałów gmin i województw w podatku dochodowym od osób prawnych, nie wprowadza ograniczenia co do okresu, za który wpłacany jest podatek.

A zatem w 1999 r. samorządy mają udział w tak wyliczonych dochodach budżetu państwa, czyli dotyczy ich zarówno zwiększenie, jak i zmniejszenie tego dochodu, w wyniku dokonanych wpłat bądź zwrotów za lata poprzednie, kiedy to nie istniały jeszcze samorządy województw.

Stosownie do art. 33 ust. 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983, z późn. zm.) podstawę ustalenia planowanych udziałów województw w podatku dochodowym od osób prawnych stanowi iloczyn ogólnej planowanej kwoty wpływów z tego podatku przyjętej w ustawie budżetowej na rok budżetowy i wskaźnika 0,005.

W świetle powyższego, dla rozliczenia wysokości udziałów jednostek samorządu terytorialnego należy przyjmować również wpłaty dokonane przez podatników na podstawie deklaracji CIT-12 "Deklaracja o wysokości podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w spółce, nie wydatkowanych zgodnie z przeznaczeniem (określonym w CIT-5)" oraz przez płatników na podstawie deklaracji CIT-6 "Deklaracja o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych".

W związku z powyższym, w trakcie roku udziały w podatku, wynikające z deklaracji CIT-6 i CIT-12, powinny być przekazane na dochody tych jednostek samorządu, na terenie których znajduje się siedziba podatnika.

W przypadku natomiast posiadania przez te osoby i jednostki wyodrębnionych zakładów (oddziałów) położonych na terenie innych gmin lub województw - należne z tego tytułu udziały w podatku zainteresowanym jednostkom samorządu powinny być rozliczone na podstawie ostatecznego zeznania rocznego, składanego przez podatników, oraz informacji, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych rozliczeń udziałów gmin i województw we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej (Dz. U. Nr 164, poz. 1180).

Opublikowano: LEX nr 6804