SPS-024-4885/13 - Możliwość usuwania pokryć eternitowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Środowiska SPS-024-4885/13 Możliwość usuwania pokryć eternitowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska - z upoważnienia ministra - na zapytanie nr 4885 w sprawie możliwości usuwania pokryć eternitowych.

Uprzejmie informuję, że w 2002 r. został przyjęty został przez Radę Ministrów "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski", który następnie został zastąpiony przez "Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009-2032" wprowadzony uchwałami Rady Ministrów: nr 122 z dnia 14 lipca 2009 r. oraz nr 39 z dnia 15 marca 2010 r. W wyniku oceny możliwości realizacji programu Rada Ministrów przyjęła rok 2032 jako termin jego zakończenia.

W związku z powyższym Ministerstwo Gospodarki, wskazane w programie jako właściwe do jego koordynowania, stworzyło portal internetowy (www.bazaazbestowa.gov.pl), w którym udostępniono teksty aktów prawnych związanych z usuwaniem wyrobów i odpadów azbestowych, informacje o postępach w realizacji programu (według podziału administracyjnego kraju, co umożliwia ocenę zaawansowania prac w poszczególnych gminach i województwach), listę adresową firm, które zgłosiły działalność w zakresie usuwania wyrobów azbestowych, transportu i składowania odpadów azbestowych, organizacji szkoleń z tematyki azbestowej, identyfikacji azbestu w wyrobach, badania stężenia pyłu azbestowego w powietrzu i przygotowywania gminnych programów usuwania azbestu. Baza azbestowa zawiera też szereg poradników, ulotek i plakatów oraz audycje radiowe i filmy instruktażowe. Osoby zainteresowane pozyskaniem wiedzy o działaniach, jakie powinien podejmować właściciel użytkowanych wyrobów azbestowych, aby krok po kroku pozbyć się ich zgodnie z prawem, powinny zapoznać się z filmem pt.: "Praktycznie o azbeście, czyli jak bezpiecznie pozbyć się wyrobów azbestowych ze swojej posesji", zamieszczonym na stronie internetowej www.bazaazbestowa.gov.pl.

Odnosząc się natomiast do wymogów, jakie muszą spełniać firmy usuwające eternit z dachu, uprzejmie informuję, że podstawowymi przepisami regulującymi postępowanie przy usuwaniu wyrobów azbestowych są rozporządzenia ministra gospodarki: z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 71, poz. 649 oraz Dz. U. z 2010 r. Nr 162, poz. 1089) oraz z dnia 13 grudnia 2010 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest (Dz. U. z 2011 r. Nr 8, poz. 31). Zauważyć jednak należy, że ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) zniosła obowiązek uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi i decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami czy też obowiązek przedkładania informacji o wytwarzanych odpadach i o sposobach gospodarowania nimi. Zgodnie z art. 231 ust. 1 i ust. 2 nowej ustawy o odpadach decyzje te, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, wygasły z dniem 23 stycznia 2013 r. Natomiast pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zgodnie z art. 180a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) wydaje się tylko i wyłącznie w związku z eksploatacją instalacji. W świetle powyższego należy stwierdzić, że § 6 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 2 kwietnia 2004 r. jest przepisem nieobowiązującym, a wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest jest zobowiązany do przestrzegania pozostałych przepisów zawartych w ww. rozporządzeniu. Należy również pamiętać, że na mocy ustawy o odpadach powinien on także prowadzić ewidencję odpadów oraz sprawozdawczość w tym zakresie.

Ponadto zgodnie z przepisami ww. rozporządzenia wykonawca prac polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest z miejsca, obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej, a także z terenu prac, obowiązany jest do zgłoszenia zamiaru przeprowadzenia tych prac właściwemu organowi nadzoru budowlanego, właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy oraz właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu, w terminie co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac (§ 6 ust. 2). We wniosku tym należy zawrzeć następujące elementy (§ 6 ust. 3):

1)

rodzaj lub nazwę wyrobów zawierających azbest według grup wyrobów określonych w odrębnych przepisach,

2)

termin rozpoczęcia i planowanego zakończenia prac,

3)

adres obiektu, urządzenia budowlanego lub instalacji przemysłowej,

4)

kopię aktualnej oceny stanu wyrobów zawierających azbest,

5)

określenie liczby pracowników, którzy przebywać będą w kontakcie z azbestem,

6)

obowiązanie wykonawcy prac do przedłożenia nowego zgłoszenia w przypadku zmiany warunków prowadzenia robót.

Co więcej, właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości obowiązany jest zgłosić te prace do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (§ 6 ust. 4).

Odnosząc się z kolei do kwestii kosztów usunięcia pokryć dachowych zawierających azbest, to zaobserwować można stopniowy ich spadek, jednak dużej rozpiętości cen nie sposób uzasadnić odległością od składowiska. Dla badanych gmin sumaryczny koszt usunięcia eternitu z dachu, jego transportu na składowisko i składowania wyniósł od 4,20 zł/m2 do 40 zł/m2, natomiast średnie wielkości dla województw zawierały się w przedziale 11-24 zł/m2 (dane Ministerstwa Gospodarki).

Opublikowano: www.sejm.gov.pl