SPS-023 -9445/09 - Wymiar urlopu dla osób, które są zatrudnione na 3/4 etatu

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 czerwca 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023 -9445/09 Wymiar urlopu dla osób, które są zatrudnione na 3/4 etatu

W odpowiedzi na interpelację pana posła Jarosława Rusieckiego z dnia 23 kwietnia br. w sprawie wymiaru urlopu dla osób, które są zatrudnione na 3/4 etatu, i wprowadzenia jednoznacznych przepisów dotyczących tej kwestii, przekazaną przy piśmie o znaku: SPS-023 -9445/09, z dnia 8 maja 2009 r., przesyłam następującą informację.

Stosownie do art. 154 § 2 Kodeksu pracy wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę odpowiedni wymiar urlopu określony w art. 154 § 1 K.p., tj. 20 dni - dla zatrudnionego krócej niż 10 lat, albo 26 dni - dla zatrudnionego co najmniej 10 lat. W razie potrzeby niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia. Oznacza to, że obowiązujące przepisy nie uzależniają wymiaru urlopu wypoczynkowego od rozkładu czasu pracy, w jakim praca jest wykonywana. Jeżeli zatem pracownik jest zatrudniony na 3/4 etatu i ma co najmniej 10-letni staż pracy, to przysługuje mu urlop w wymiarze 20 dni (3/4 x 26 dni = 19,5, po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia). Mając na uwadze, że dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy, pracownikowi temu przysługuje 160 godzin urlopowych.

Należy podkreślić, że urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu (art. 1542 § 2 K.p.). Dotyczy to zarówno pracownika zatrudnionego w pełnym, jak i niepełnym wymiarze czasu pracy. A zatem, udzielając pracownikowi urlopu w dniu, w którym zobowiązany był on świadczyć pracę np. przez 6 godzin, pracodawca odejmuje z wymiaru godzin urlopowych pracownika 6 godzin.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie informuję, że z korespondencji napływającej do ministerstwa nie wynika, aby przepisy te budziły istotne wątpliwości w praktyce. W mojej ocenie nie ma zatem uzasadnienia do podejmowania prac legislacyjnych w tym zakresie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl