SPS-023-892/12 - Dokument dostawy węgla lub koksu dla celów zwolnienia z akcyzy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lutego 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-892/12 Dokument dostawy węgla lub koksu dla celów zwolnienia z akcyzy.

Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo wicemarszałka Sejmu RP pana Marka Kuchcińskiego z dnia 16 stycznia 2012 r., nr SPS-023-892/12, dotyczące interpelacji pana posła Johna Abrahama Godsona w sprawie wprowadzenia akcyzy na węgiel i koks uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Ad 1. Zgodnie z postanowieniami art. 18a dyrektywy Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej Polska mogła stosować okres przejściowy do 1 stycznia 2012 r. dla dostosowania swojego krajowego poziomu opodatkowania węgla i koksu dla celów grzewczych. Powyższy przepis unijny został zaimplementowany do przepisów krajowych w art. 163 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 5 dyrektywy Rady 2003/96/WE węgiel kamienny, koks i węgiel brunatny podlegają podatkom, które stają się wymagalne w momencie dostawy przez spółki, które muszą być w tym celu zarejestrowane przez odpowiednie władze. Władze te mogą zezwolić producentowi, podmiotowi gospodarczemu, importerowi lub przedstawicielowi fiskalnemu na przejęcie zobowiązań podatkowych nałożonych na zarejestrowaną spółkę. Podatek jest nakładany i pobierany zgodnie z procedurami ustanowionymi w każdym państwie członkowskim. Ponadto przepisy unijne przewidują liczne fakultatywne zwolnienia dla węgla i koksu, o których mowa w art. 15 ww. dyrektywy Rady.

Ad 2. W związku z wejściem w życie przepisów odnośnie do opodatkowania węgla i koksu Ministerstwo Finansów podjęło następujące działania mające na celu poinformowanie podmiotów, których dotyczyć będą powyższe przepisy:

- opracowano ulotkę informacyjną, która została przekazana do izb celnych, izb skarbowych, urzędów celnych i urzędów skarbowych w celu wyeksponowania w tych izbach i urzędach oraz przekazania potencjalnym podatnikom;

- przekazano ulotki firmie Węglokoks SA, która przekazała je następnie swoim kontrahentom;

- umieszczono na stronie internetowej Ministerstwa Finansów ww. ulotkę w wersji elektronicznej, informacje dotyczące opodatkowania węgla i koksu oraz obieg dokumentów dostawy, na podstawie których przemieszczane są węgiel i koks do podmiotu zużywającego powyższe wyroby na cele zwolnione, oraz projekty aktów wykonawczych w zakresie opodatkowania węgla i koksu;

- przeprowadzono szkolenia dla osób z krajowej informacji podatkowej;

- udzielono odpowiedzi na liczne telefoniczne zapytania odnośnie do opodatkowania węgla i koksu zarówno podmiotów, jak i urzędów celnych;

- z uwagi na bardziej skuteczne dotarcie do potencjalnych podatników Ministerstwo Finansów poleciło przeprowadzenie kampanii informacyjnej na poziomie izb i urzędów celnych. Izby celne poinformowały, iż podjęły m.in. następujące działania:

a)

spotkania informacyjne z podmiotami;

b)

szkolenia wewnętrzne pionu akcyzy;

c)

umieszczenie informacji na stronie internetowej izby celnej;

d)

opracowanie i rozpowszechnienie własnych ulotek informacyjnych;

e)

przesyłanie informacji w wersji papierowej lub elektronicznej do podmiotów;

f)

przekazanie informacji do lokalnych mediów;

g)

przekazanie prośby o rozpowszechnieniu informacji do starostw powiatów, prezydentów miast, wójtów gmin, naczelników urzędów skarbowych;

h)

udzielanie informacji telefonicznej i bezpośrednio.

Ad 3. W wyniku wprowadzenia nowych przepisów dotyczących opodatkowania węgla i koksu nie przewiduje się wzrostu pracowników w administracji publicznej w celu obsługi nowej grupy podatników.

Ad 4. Intencją prawodawcy było wprowadzenie wszystkich zwolnień z podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania węgla i koksu dopuszczonych przez dyrektywę 2003/96/WE, aby podatnicy zużywający węgiel i koks do celów opałowych w zdecydowanej większości byli zwolnieni z płacenia podatku. Jednak aby uzyskać zwolnienie, podmiot zużywający węgiel lub koks jest zobowiązany wskazać w dokumencie dostawy, na jaki cel ten wyrób zużyje, i podpisać powyższy dokument przy odbiorze węgla lub koksu. Są to uproszczone warunki, które ww. podmiot musi spełnić, aby skorzystać ze zwolnienia. Prawodawca chciał w ten sposób zapewnić prawidłowe stosowanie zwolnień z podatku akcyzowego w zakresie węgla i koksu oraz zapobiec nadużyciom z tytułu nieuprawnionego stosowania powyższego zwolnienia.

Po okresie pierwszych doświadczeń związanych z obowiązywaniem regulacji, jak również w związku z faktem, iż w toku konsultacji prowadzonych w trakcie procesu legislacyjnego dotyczącego powyższych przepisów, ani z uwag przedsiębiorców branży węglowej, ani też innych podmiotów zgłaszających zainteresowanie pracami nad projektem ww. regulacji nie wynikała konieczność wprowadzenia dalszych uproszczeń, obecnie trwają prace związane z wprowadzeniem uproszczeń przepisów w zakresie wzoru i obiegu dokumentu dostawy, w szczególności w przypadku zakupu niewielkich ilości węgla lub koksu.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl