SPS-023-8154/12 - Stanowisko MPiPS w sprawie sytuacji pracowników w przypadku grupowych zwolnień

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 października 2012 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-8154/12 Stanowisko MPiPS w sprawie sytuacji pracowników w przypadku grupowych zwolnień

Kwestie wspierania osób tracących pracę w ramach zwolnień grupowych określone zostały w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 8 ustawy pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Pragnę jednakże zauważyć, że ustawa gwarantuje minimalną wysokość odprawy, natomiast w przepisach wewnątrzzakładowych (np. regulamin wynagradzania, układ zbiorowy pracy, porozumienie zbiorowe) może być przewidziana wyższa wysokość odprawy. Jednocześnie uprzejmie informuję, że nie przewiduje się zmian legislacyjnych w tym zakresie.

Dodatkowo uprzejmie informuję, że obowiązki pracodawców, którzy planują lub dokonują redukcji zatrudnienia wynikające z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) reguluje art. 70.

Zgodnie z art. 70 ustawy pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z powiatowym urzędem pracy właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, dotyczące w szczególności:

1)

pośrednictwa pracy;

2)

poradnictwa zawodowego;

3)

szkoleń;

4)

pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy.

Ponadto w przypadku zwolnienia monitorowanego pracodawca jest obowiązany podjąć działania polegające na zapewnieniu pracownikom przewidzianym do zwolnienia lub będącym w trakcie wypowiedzenia lub w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego usług rynku pracy realizowanych w formie programu. Program może być realizowany przez powiatowy urząd pracy, agencję zatrudnienia lub instytucję szkoleniową. Program może być finansowany przez pracodawcę, przez pracodawcę i odpowiednie jednostki administracji publicznej (tekst jedn.: powiatowy urząd pracy) lub na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy.

Pragnę również poinformować, że zwalniani pracownicy, którzy zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy, mogą korzystać na zasadach ogólnych z szerokiego spektrum wsparcia określonego w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, m.in. w zakresie:

- pomocy w znalezieniu pracy, przede wszystkim przez pośrednictwo pracy, a w razie braku możliwości zapewnienia odpowiedniej pracy także przez poradnictwo zawodowe i informację zawodową oraz pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy,

- pomocy w szeroko rozumianym rozwoju zawodowym przez oferowane szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, sfinansowanie studiów podyplomowych, stypendia na kontynuowanie nauki,

- pomocy w podjęciu zatrudnienia subsydiowanego u pracodawcy przez skierowanie do udziału w programie specjalnym, wykonywania prac interwencyjnych, robót publicznych, prac na zasadach dotyczących robót publicznych niezwiązanych z wyuczonym zawodem w instytucjach użyteczności publicznej oraz organizacjach zajmujących się problematyką kultury, oświaty, sportu i turystyki, opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej,

- pomocy w podjęciu samozatrudnienia przez przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej oraz na koszty pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa.

Odpowiadając na pytanie pana posła o działania, jakie zamierza podjąć rząd w tym roku, aby stymulować polskich pracodawców do zatrudniania osób fizycznych, uprzejmie informuję, że poprzez redystrybucję środków Funduszu Pracy minister pracy i polityki społecznej zapewnia realizację zadań wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Działania ustawowe, które skierowane są do pracodawców, obejmują m.in.:

- pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe i informację zawodową,

- usługi szkoleniowe,

- refundację kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem skierowanego bezrobotnego,

- refundację części kosztów poniesionych na wynagrodzenie, nagrody oraz składki na ubezpieczenie społeczne za bezrobotnego zatrudnionego w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych,

- refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl