SPS-023-753/12 - Uzyskanie informacji o NIP przez sąd rejestrowy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 stycznia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-753/12 Uzyskanie informacji o NIP przez sąd rejestrowy.

Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z 10 stycznia 2012 r. (sygn.: SPS-023-753/12) interpelację pana posła Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie gotowości urzędów skarbowych do wymiany danych związanych z rejestracją spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w ciągu jednego dnia (tzw. spółki S24) z sądami rejonowymi prowadzącymi Krajowy Rejestr Sądowy, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 92, poz. 531) stworzono możliwość założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. Zgodnie z nowo wprowadzonym przepisem (art. 19b ust. 1c pkt 1a) ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 168, poz. 1186, z późn. zm.), wnioskodawca składa wnioski i zgłoszenia (m.in. zgłoszenie identyfikacyjne mające charakter wniosku o nadanie NIP) bezpośrednio do właściwych organów. Tym samym nowa, powstająca w tym trybie spółka nie jest już zdana na przymusowe pośrednictwo sądu rejestrowego w zakresie uzyskania NIP (numeru REGON czy zgłoszenia płatnika składek ZUS), tylko bezpośrednio składa zgłoszenie identyfikacyjne, ubiegając się o nadanie NIP przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

W chwili obecnej możliwe do zastosowania są istniejące rozwiązania prawne w zakresie uzyskiwania informacji o NIP przez sąd rejestrowy. Informacja taka jest udzielana - w zależności od okoliczności - m.in. na podstawie wniosku zawierającego dane niezbędne do identyfikacji podmiotu (art. 15 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.). Na podstawie art. 19b ust. 1b pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym sąd rejestrowy, po uzyskaniu informacji o nadaniu przedsiębiorcy NIP, dokonuje z urzędu wpisu NIP do rejestru. Wpis nie podlega opłacie sądowej ani nie wymaga doręczenia. Pragnę zauważyć, że na podstawie ustawy z dnia 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016), która weszła w życie 1 września 2011 r., organizacja rejestru podatników, obecnie jest to Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP), uległa istotnym zmianom. Jednym ze skutków tych zmian jest skrócenie rzeczywistego czasu oczekiwania na nadanie NIP. Troską administracji podatkowej jest niezwłoczne wydawanie potwierdzenia nadania NIP przedsiębiorcy.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że podjęte zostały prace nad integracją CRP KEP z KRS. Celem tych prac jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych przedsiębiorców poprzez usprawnienie procedury rejestracji oraz umożliwienie wymiany danych pomiędzy systemami informatycznymi obsługującymi wymienione rejestry, w tym w zakresie nadanych numerów identyfikacji podatkowej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl