SPS-023-7485/09 - Emerytura kapitałowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 marca 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-7485/09 Emerytura kapitałowa.

Odpowiadając na interpelację pana posła Antoniego Błądka, przekazaną przy piśmie z dnia 30 stycznia br., znak: SPS-023-7485/09, dotyczącą dostosowania art. 921 § 1 Kodeksu pracy do ustawy o emeryturach kapitałowych, pragnę uprzejmie wyjaśnić, co następuje.

Przepisy ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych wprowadziły zmianę w art. 103 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych polegającą na tym, że emeryci pozostający w zatrudnieniu nabyli prawo do łącznego pobierania emerytury i wynagrodzenia za pracę, bez konieczności uprzedniego rozwiązania i ponownego nawiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywali pracę przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Prawo do odprawy emerytalnej przysługuje natomiast zgodnie z przepisami art. 921 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Pan poseł Antoni Błądek w swojej interpelacji zauważa, że pracownik może nie otrzymać odprawy emerytalnej, gdy rozwiąże umowę po dłuższym okresie jednoczesnego pobierania emerytury i wynagrodzenia; w związku z tym postuluje zmianę przepisów art. 921 Kodeksu pracy.

Pragnę uprzejmie wyjaśnić, że w świetle utrwalonego orzecznictwa Sądu Najwyższego taka zmiana nie jest konieczna.

Z treści przepisu art. 921 Kodeksu pracy wynika konieczność spełnienia dwóch przesłanek do nabycia prawa do odprawy emerytalnej. Jedną z nich jest nabycie prawa do emerytury, drugą zaś rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Istotne jest zatem wyjaśnienie treści przesłanki: "rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę", w odniesieniu do pracownika pobierającego emeryturę w dacie ustania stosunku pracy. W tym zakresie Sąd Najwyższy dokonał interpretacji w wyroku z dnia 11 października 2007 r. (sygn. akt III PK 40/07), w którym stwierdził, że sformułowanie "przejście na emeryturę" oznacza zamianę statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta, w związku z czym odprawa emerytalna przewidziana w art. 921 Kodeksu pracy przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do tej odprawy.

Zatem pracownik kontynuujący zatrudnienie po nabyciu prawa do emerytury i pobierający z tego tytułu świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę nabędzie prawo do odprawy emerytalnej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę rozumianego jako zamiana statusu pracującego emeryta na status wyłącznie emeryta.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl