SPS-023-6753/08 - Ograniczenia uprawnień emerytalnych nauczycieli w nowej ustawie o emeryturach pomostowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-6753/08 Ograniczenia uprawnień emerytalnych nauczycieli w nowej ustawie o emeryturach pomostowych.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z interpelacją pana posła Dariusza Seligi, przekazaną przy piśmie z dnia 3 grudnia 2008 r. (znak: SPS-023-6753/08) w sprawie ograniczeń uprawnień emerytalnych nauczycieli w nowej ustawie o emeryturach pomostowych, uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Wchodząca w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawa o emeryturach pomostowych obejmuje część nauczycieli wykonujących pracę o szczególnym charakterze. Są to osoby, które wykonują prace nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2002 r. Nr 11, poz. 109 z późn. zm.).

Nauczyciele wykonujący innego rodzaju pracę prawa do emerytury pomostowej nie będą posiadali, ponieważ ich praca nie spełnia kryteriów przyjętej w ustawie o emeryturach pomostowych definicji prac o szczególnym charakterze.

Dla osób, które nie spełnią warunków wymaganych do uzyskania emerytury pomostowej, ustawa przewiduje rekompensaty. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ustawy rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla osób, które nie nabędą prawa do emerytury pomostowej. Przepis art. 21 ustawy o emeryturach pomostowych doprecyzowuje, że rekompensata przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli ma okres pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 15 lat. Rekompensata nie będzie przysługiwać osobie, która nabyła prawo do emerytury na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS albo nabędzie prawo do projektowanych świadczeń kompensacyjnych.

Uprzejmie informuję, że obecnie w Sejmie znajduje się poselski projekt ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (druk sejmowy Nr 1462), pod którym podpisali się również posłowie koalicji rządzącej. Zgodnie z projektem, poczynając od dnia 1 stycznia 2009 r., świadczenie kompensacyjne będzie przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy nauczycielskiej i określony wiek.

W projekcie przewiduje się, że wiekiem tym w 2009 roku (zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn) byłby wiek 55 lat, natomiast w kolejnych latach (aż do roku 2028) wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego stopniowo wzrastałby w sposób zróżnicowany dla kobiet i mężczyzn. W 2028 roku wiek ten wynosiłby 59 lat i 9 miesięcy dla kobiet i 64 lata i 6 miesięcy dla mężczyzn.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Marek Bucior

Opublikowano: www.sejm.gov.pl