SPS-023-6701/08 - Zasady przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-6701/08 Zasady przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na przekazaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 2 grudnia 2008 r., znak: SPS-023-6701/08, interpelację z dnia 17 listopada 2008 r. złożoną przez panią Izabelę Katarzynę Mrzygłocką - posłankę na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie możliwości przyznania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92) osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może otrzymać ze środków funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała środków publicznych na ten cel.

Natomiast - zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej (...) - pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu, może otrzymać, na wniosek, ze środków funduszu zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia. Tak więc z wnioskiem o przyznanie zwrotu ww. kosztów może wystąpić wyłącznie pracodawca. Ustawa o rehabilitacji zawodowej (...) nie definiuje terminu pracodawcy. Dlatego też - stosownie do przepisu art. 66 ustawy o rehabilitacji (...) - mają tutaj zastosowanie przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 Nr 21, poz. 94, z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 k.p. pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników (w rozumieniu art. 2 k.p., tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, spółdzielczej umowy o pracę, powołania, mianowania lub wyboru). Dlatego z wnioskiem o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy mogą zwracać się podmioty i osoby, które przed złożeniem wniosku i na dzień zawarcia umowy zatrudniają chociaż jedną (inną niż tę, z którą wiąże się zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy) na którejkolwiek z podstaw wymienionych w art. 2 k.p. Jednakże o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej może ubiegać się pracodawca działający przez okres co najmniej 12 miesięcy, bowiem pracodawcy do wniosku Wn-W (część I) - stanowiącym załącznik do rozporządzenia w sprawie zwrotu kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej (Dz. U. Nr 194, poz. 1404, z późn. zm.) - załączają bilans oraz rachunek zysków i strat czy roczne rozliczenie podatkowe za ostatnie 2 lata, a w przypadku pracodawcy działającego krócej niż dwa lata przedstawia on przedmiotowe dokumenty za okres co najmniej 12 miesięcy. Pracodawca - zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej (...) - jest zobowiązany zatrudniać osobę niepełnosprawną przez okres 36 miesięcy. A więc jego sytuacja ekonomiczna powinna być na tyle dobra, aby zapewniała zatrudnianie takiej osoby przez ten okres. M.in. z oświadczenia pracodawcy wynika, czy znajduje on się w trudnej sytuacji ekonomicznej wg kryteriów określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej dot. udzielania pomocy publicznej. Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 lit. h) rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28 grudnia 2006 str. 5) pomoc ta nie może być przyznana podmiotom gospodarczym znajdującym się w trudnej sytuacji.

Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że w myśl przepisu § 2 pkt 8 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650, z późn. zm.) stanowisko pracy to przestrzeń pracy wraz z wyposażeniem w środki i przedmioty pracy, w której pracownik lub zespół pracowników wykonują pracę.

Wobec tego należy uznać, że w sytuacji, gdy następuje wyposażenie jednego stanowiska pracy - w środki i przedmioty pracy (w tym konkretnym przypadku we wtryskarkę) - które będzie obsługiwane w systemie trzyzmianowym, to zawsze będzie to wyposażenie jednego stanowiska pracy, które będzie obsługiwane przez jednego pracownika na jednej zmianie, drugiego pracownika na drugiej zmianie, a trzeciego pracownika na trzeciej zmianie. Wówczas zwrot kosztów wyposażenia takiego stanowiska pracy może nastąpić do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Przy tym należy wskazać na przepis art. 15 i 16 ustawy o rehabilitacji zawodowej (...). Z przepisów tych wynika, że czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekroczyć 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Nadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Ustawa o rehabilitacji zawodowej (...) wprowadza zakaz zatrudniania osób niepełnosprawnych w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, bowiem zgodnie z przepisem art. 16 ww. ustawy przepisów art. 15 ustawy nie stosuje się:

-

do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz

-

gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

W przypadku braku zgody lekarza na pracę osoby niepełnosprawnej w porze nocnej pracodawca może zatrudnić do obsługi stanowiska w tej porze osobę pełnosprawną.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie informuję, że nie jest możliwe przyznanie osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 270.000 zł, ale jedynie do wysokości 44.528,25 zł, bowiem w świetle obowiązującego przepisu art. 12a ustawy o rehabilitacji zawodowej (...) osoba niepełnosprawna może otrzymać środki do wysokości piętnastokrotnego wynagrodzenia (przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej za III kw. 2008 r. wynosi 2 968,55 x 15). Natomiast o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej może ubiegać się jedynie pracodawca, który spełnia warunki, o których mowa w niniejszym piśmie.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl