SPS-023-6631/08 - Zasady dokumentowania niezdolności do pracy przez osoby bezrobotne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-6631/08 Zasady dokumentowania niezdolności do pracy przez osoby bezrobotne.

Odpowiadając na pismo z dnia 28 listopada br., znak: SPS-023-6631/08, przekazujące interpelację posła Romualda Ajchlera w sprawie dokumentowania niezdolności do pracy, uprzejmie informuję:

Jak wynika z treści interpelacji pana posła Romualda Ajchlera, chodzi przede wszystkim o dokumentowanie niezdolności do pracy przez osoby bezrobotne. Zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 412, z późn. zm.) bezrobotny zachowuje prawo do zasiłku, stypendium lub dodatku szkoleniowego za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, za który na podstawie odrębnych przepisów pracownicy zachowują prawo do wynagrodzenia lub przysługują im zasiłki z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Zapis ten jest sprecyzowany w § 7 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 6 października 2004 r. (Dz. U. Nr 219, poz. 2222, z późn. zm.) w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, dodatku szkoleniowego, stypendium i dodatku aktywizacyjnego. Stanowi on, iż bezrobotnemu uprawnionemu do zasiłku dla bezrobotnych, stypendium lub dodatku szkoleniowego, w przypadku niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania opieki nad członkiem rodziny, w przypadkach, o których mówią przepisy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, powiatowy urząd pracy wypłaca zasiłek, dodatek szkoleniowy lub stypendium po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego.

Tym odpowiednim zaświadczeniem lekarskim jest druk ZUS ZLA, którego wzór został określony w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczenia lekarskiego wydawanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz. U. Nr 65, poz. 741, z późn. zm.)

Mając powyższe na uwadze, w przypadku bezrobotnych uprawnionych do świadczeń takich jak zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, PUP wymaga przedstawienia zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA. Obowiązku takiego brak w przypadku bezrobotnych bez prawa do zasiłku lub stypendium. Informuję także, że z uwagi na zgłaszane do ministerstwa sygnały, iż lekarze nie wydają bezrobotnym zaświadczeń na druku ZUS ZLA, interweniowaliśmy w 2006 r. w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia. Skutkiem tego prezes NFZ pismem z dnia 26 kwietnia 2006 r. skierowanym do dyrektorów oddziałów wojewódzkich NFZ wezwał do wydawania bezrobotnym zaświadczeń lekarskich na druku ZUS ZLA.

Ponadto informuję, że obecnie na końcowym etapie prac legislacyjnych znajduje się nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zakładająca wprowadzenie w art. 80 zmiany polegającej na nałożeniu na wszystkich bezrobotnych (zarówno z prawem, jak i bez prawa do zasiłku) obowiązku przedstawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy na skutek choroby na druku ZUS ZLA. Zmiana ta ma na celu ograniczenie niekorzystnej praktyki przedkładania przez bezrobotnych przede wszystkim bez prawa do zasiłku długotrwałych zwolnień lekarskich bądź też kilku następujących bezpośrednio po sobie, wystawianych np. na drukach recept lub zwykłych kartkach. Praktyka ta uniemożliwia bowiem aktywizację tych osób.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl