SPS-023-579/08 - Przyznawanie prawa do emerytury młodocianym pracownikom, którzy w latach 60., po ukończeniu 14. roku życia, zaczynali pracę zawodową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-579/08 Przyznawanie prawa do emerytury młodocianym pracownikom, którzy w latach 60., po ukończeniu 14. roku życia, zaczynali pracę zawodową.

W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 21 stycznia 2008 r., znak SPS-023-579/08, interpelacją Poseł Iwony Guzowskiej w sprawie młodocianych pracowników, którzy w latach 60. po ukończeniu 14 roku życia zaczynali pracę zawodową, pragnę uprzejmie poinformować, co następuje:

Obecnie obowiązujące przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych ściśle określają warunki, jakie musi spełnić osoba zainteresowana uzyskaniem prawa do emerytury.

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) prawo do emerytury - ubezpieczonemu mężczyźnie urodzonemu przed dniem 1 stycznia uzależnia, po pierwsze, od osiągnięcia co najmniej 65 lat życia, po drugie, od okresu ubezpieczenia, okresu składkowego i nieskładkowego wynoszącego co najmniej 25 lat.

Jeżeli ubezpieczony mężczyzna urodzony przed dniem 1 stycznia 1949 r., będący pracownikiem, nie osiągnął wieku emerytalnego, może przejść na emeryturę po osiągnięciu wieku 60 lat i jeżeli ma co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy.

Ta konstrukcja prawna określona w art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS nie stanowi, mimo posiadania przez mężczyzn ponad 40-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, przesłanki do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury - jak ma to miejsce w odniesieniu do kobiet.

Na tle zróżnicowań granicy wieku emerytalnego i długoletniego okresu ubezpieczenia wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 23 października 2007 r. orzekł, że przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS, w zakresie, w jakim nie przyznaje prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym mężczyźnie, który - odpowiednio jak kobieta, która nabywa to prawo po osiągnięciu 55 lat i co najmniej 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego - osiągnął wiek 60 lat i co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, jest niezgodny z art. 32 i art. 33 Konstytucji RP.

Zgodnie z orzeczeniem trybunału przepis art. 29 ust. 1 w zakresie wskazanym w wyr. traci moc obowiązującą z upływem 12 miesięcy od dnia ogłoszenia wyr. w Dzienniku Ustaw RP.

Mając więc na względzie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało w trybie pilnym projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, w którym znalazła się również propozycja zmiany treści art. 29 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której celem jest zrealizowanie wyr. Trybunału Konstytucyjnego z dnia 23 października 2007 r.

Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie mężczyźni urodzeni przed 1949 rokiem, którzy ukończyli wiek 60 lat i posiadają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy, uzyskają prawo do wcześniejszej emerytury (po uchwaleniu ustawy w zaproponowanym kształcie i wejściu jej w życie) odpowiednie do tego, które posiadają obecnie kobiety.

W dniu 5 lutego 2008 r. przedmiotowy projekt ustawy został przyjęty przez Radę Ministrów, a w dniu 11 lutego br. skierowany do Sejmu.

Minister

Jolanta Fedak

Opublikowano: www.sejm.gov.pl