SPS-023-3986/06 - Brak definicji remontu na gruncie ustaw podatkowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 sierpnia 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3986/06 Brak definicji remontu na gruncie ustaw podatkowych

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3986 w sprawie braku definicji remontu na gruncie ustaw podatkowych.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na wystąpienie z dnia 3 sierpnia 2006 r., nr SPS-023-3986/06 przy którym załączono interpelację Pana Posła Adama Ołdakowskiego "w sprawie braku definicji remontu na gruncie ustaw podatkowych", uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nie oznacza to jednak, że w każdej sytuacji w warunkach określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatnik obowiązany jest do uiszczenia podatku od przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje w niektórych sytuacjach zwolnienie od podatku obejmujące przychody uzyskane ze sprzedaży.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) w części wydatkowanej nie później, niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na tzw. cele mieszkaniowe. Wśród tych celów ustawa wymienia m.in. remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje użytych w art. 21 ust. 1 pkt 32 pojęć "remont" i "modernizacja", ani też nie odsyła do innych przepisów prawa. Brak ustawowej definicji tych pojęć nie uprawnia jednak do dowolnego określania ich zakresu znaczeniowego. Interpretacji tych pojęcia należy dokonać w oparciu o wykładnię językową, która przy rozwiązywaniu problemów podatkowych jest metodą podstawową. Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 kwietnia 2004 r., SN V KK 337/03, stwierdzając, że w procesie wykładni pierwszeństwo mają dyrektywy językowe.

Według Słownika Języka Polskiego PWN pod redakcją prof. Mieczysława Szymczyka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996 r., remont to "przywrócenie wartości użytkowej danego obiektu, np. budynku, urządzenia, maszyny, pojazdu mechanicznego; naprawa, odnowienie czegoś". Natomiast modernizacja to "unowocześnienie, uwspółcześnienie czegoś". Tym samym stwierdzić należy, że zakres przedmiotowy zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku wydatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub określonych praw majątkowych na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wyznacza słownikowe znaczenie tych pojęć. Natomiast sposób dokumentowania poniesionych wydatków określają przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Zgodnie z art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że dnia 22 lipca 2006 r. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy nowelizującej ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ten zakłada uchylenie art. 21 ust. 1 pkt 32 tej ustawy i uregulowanie opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia według nowych zasad. Proponowane "nowe" rozwiązania w tym zakresie, nie przewidują zwolnienia od podatku przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i określonych praw majątkowych w części wydatkowanej na cele mieszkaniowe, w tym na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Propozycja rezygnacji z możliwości zwolnienia od podatku dochodowego reinwestowanych środków uzyskanych z odpłatnego zbycia na cele mieszkaniowe i opodatkowanie całości dochodu z tego tytułu, a zatem po uwzględnieniu kosztów uzyskania przychodu, uwarunkowana jest koniecznością dostosowania wewnętrznego prawa podatkowego do przepisów prawa unijnego.

Ograniczenie zwolnienia od podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży nieruchomości pod warunkiem ich reinwestowania tylko w nieruchomości lub w określone prawa majątkowe znajdujące się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej, co do ich zgodności z TWE (naruszenie nr 2005/2421).

Projektowane uchylenie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyeliminuje sygnalizowane przez Pana Posła wątpliwości interpretacyjne w zakresie użytych w tym przepisie pojęć "remont" i "modernizacja".

Opublikowano: www.sejm.gov.pl