SPS-023-3455/06 - Obowiązek uiszczenia podatku VAT z tytułu darowizny na cele charytatywne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3455/06 Obowiązek uiszczenia podatku VAT z tytułu darowizny na cele charytatywne

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3455 w sprawie obowiązku uiszczania podatku VAT z tytułu darowizny na cele charytatywne.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 29 czerwca 2006 r., znak: SPS-023-3455/06, przy którym przekazana została interpelacja Pana Posła Józefa Piotra Klimy w sprawie obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług z tytułu darowizny (pieczywa oddawanego przez piekarzy) na cele charytatywne, uprzejmie informuję:

W świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) nieodpłatne przekazanie towarów nie zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z brzmieniem art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie przez podatnika towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny towarów należących do jego przedsiębiorstwa, na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, wyłącznie wtedy, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia w całości lub w części kwoty podatku należnego od tych czynności o kwotę podatku naliczonego.

Przy produkcji pieczywa przedsiębiorca dokonuje różnorodnych wydatków, m.in. na surowce do produkcji, ponosi koszty funkcjonowania zakładu, w których zawarty jest podatek naliczony. Uwzględniając zatem podstawową zasadę podatku od towarów i usług, jaką jest prawo podatnika do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, producent m.in. pieczywa, dokonując zakupów, uprawniony jest do odliczenia zawartego w nich podatku naliczonego. Dokonanie darowizny pieczywa w takim przypadku oznacza konieczność naliczenia podatku od tej czynności. Takie rozwiązanie wynika z podstawowych zasad podatku od towarów i usług, tj. powszechności opodatkowania i neutralności podatku. Konstrukcja VAT-u opiera się bowiem na opodatkowaniu konsumpcji. Należy jednak zauważyć, iż w sensie ekonomicznym, uwzględniając zasady określenia podstawy opodatkowania przy darowiźnie towarów, naliczony od darowizny towarów VAT nie obciąża darczyńcy, gdyż odliczył on VAT zawarty w zakupach związanych z tą darowizną.

Odnosząc się do postulatu Pana Posła dotyczącego uwzględnienia zmian obowiązującego prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem od towarów i usług darowizn towarów czy też zniesienia zobowiązań finansowych dla przedsiębiorców wspierających instytucje charytatywne, pragnę zauważyć, że uregulowania prawne zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług w powyższym zakresie odpowiadają w swej istocie postanowieniom szóstej dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów państw członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC). Podkreślić również należy, że Polska, przystępując do Unii Europejskiej, zobowiązała się do implementacji do systemu prawa krajowego zasad wyrażonych w prawie unijnym.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl