SPS-023-3452/06 - Prawo do obniżania podatku VAT należnego o podatek naliczony w sytuacjach, gdy kontrahent nie potwierdza odbioru faktury korygującej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3452/06 Prawo do obniżania podatku VAT należnego o podatek naliczony w sytuacjach, gdy kontrahent nie potwierdza odbioru faktury korygującej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3452 w sprawie kwestionowania przez urzędy skarbowe prawa do obniżania podatku VAT należnego o podatek naliczony w sytuacjach gdy kontrahent nie potwierdza odbioru faktury korygującej.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem znak SPS-023-3452/06 z dnia 29 czerwca 2006 r., przy którym przesłano interpelację Pana Posła Jana Łącznego w sprawie kwestionowania przez urzędy skarbowe prawa podatników do obniżania podatku VAT należnego o podatek naliczony w sytuacjach, gdy kontrahent nie potwierdza odbioru faktury korygującej, uprzejmie informuję i wyjaśniam, co następuje.

Zgodnie z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w przypadku gdy po wystawieniu faktury (podstawowej) udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnik udzielający rabatu ma obowiązek wystawić fakturę korygującą.

W świetle § 16 ust. 4 ww. rozporządzenia Ministra Finansów sprzedawca towarów (usług) jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, przy czym nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Zgodnie z powołanym przepisem potwierdzenie odbioru (przez nabywcę) faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia (przez dostawcę) kwot podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku tzw. małych podatników (rozliczających się z podatku od towarów i usług kwartalnie) - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Należy podkreślić, że ww. potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy. W przypadku opisanym przez Pana Posła istnieją natomiast inne instrumenty prawne pozwalające na dochodzenie uzasadnionych roszczeń dostawcy wobec nabywcy, m.in. na podstawie prawa cywilnego.

W kwestii postulatu odpowiedniej zmiany przez Ministra Finansów przepisów regulujących tzw. moment powstania obowiązku podatkowego, w odniesieniu zwłaszcza do małych i średnich podatników (w tym opracowania odrębnych definicji takich podatników), tak aby obowiązek ten po stronie dostawcy (sprzedawcy) powstawał dopiero w chwili otrzymania zapłaty od odbiorcy za dostarczone mu towary (usługi), pragnę poinformować, iż tego rodzaju rozwiązania są już zawarte w art. 2 pkt 25 oraz art. 21 cytowanej wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dotyczących tzw. ˝małych podatników˝.

Zgodnie z art. 2 pkt 25 przedmiotowej ustawy małym podatnikiem jest:

1) podatnik, którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym, wyrażonej w złotych, kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro,

2) prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzającego funduszami powierniczymi, będącego agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym, wyrażonej w złotych, kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 omawianej ustawy mały podatnik ma prawo wyboru tzw. kasowej metody rozliczeń w podatku od towarów i usług polegającej na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem faktycznego uregulowania (przez nabywcę) całości lub części należności, nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę.

Z powyższego wynika, iż rozwiązania, o które Pan Poseł wnioskuje, w zakresie tzw. kasowej metody rozliczeń w podatku od towarów i usług funkcjonują już w obrocie gospodarczym.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl