SPS-023-3386/06 - Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w pełnej wysokości od każdego nabytego samochodu osobowego i pojazdu samochodowego zakupionego do celów działalności gospodarczej oraz zużywanego do nich paliwa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 lipca 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-3386/06 Możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego w pełnej wysokości od każdego nabytego samochodu osobowego i pojazdu samochodowego zakupionego do celów działalności gospodarczej oraz zużywanego do nich paliwa

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3386 w sprawie odliczenia podatku VAT naliczonego w pełnej wysokości od każdego nabytego samochodu osobowego i pojazdu samochodowego zakupionego do celów działalności gospodarczej oraz zużywanego do nich paliwa.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z pismem Pana Marszałka z dnia 23 czerwca 2006 r., znak: SPS-023-3386/06, przy którym przekazana została interpelacja Pana Posła Lecha Antoniego Kołakowskiego w sprawie odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w pełnej wysokości od każdego nabytego samochodu osobowego i pojazdu samochodowego zakupionego do celów działalności gospodarczej oraz paliwa nabywanego do tych pojazdów, uprzejmie informuję:

W zakresie możliwości dokonywania przez podatników odliczeń z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz nabywanych paliw do pojazdów samochodowych ustawodawca określił kategorie samochodów, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego przy nabyciu pojazdów samochodowych oraz paliwa do tych pojazdów. Należy zaznaczyć, że kwestia uprawnień w zakresie odliczeń podatku naliczonego z tytułu kupna - sprzedaży samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych ulegała pozytywnym zmianom na przestrzeni ostatnich kilku lat (np. na gruncie przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm., nie było możliwości odliczania podatku z tytułu zakupu samochodów osobowych). Przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) wprowadzone zostały preferencje podatkowe w zakresie możliwości odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych. Ponadto w 2005 r. zwiększono jeszcze kwotę odliczenia podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Pragnę podkreślić, że kwestia poruszona przez Pana Posła, dotycząca możliwości pełnego odliczania podatku od towarów i usług z tytułu nabywanych samochodów osobowych oraz paliw do pojazdów samochodowych, jest bardzo złożona. Za ograniczeniem prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego przemawia bowiem fakt, że samochody osobowe są wykorzystywane przez podatników do wykonywania czynności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak również są one użytkowane przez podatników na cele osobiste, tj. niemające związku z prowadzoną działalnością. Podatek naliczony zaś, co do zasady, może pomniejszać podatek należny, jeżeli jest związany z czynnościami opodatkowanymi. Nie bez znaczenia są również olbrzymie skutki budżetowe, jakie pociągnęłoby za sobą wprowadzenie rozwiązań proponowanych przez Pana Posła.

Zauważam również, że zgodnie z regulacjami Szóstej dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EWG, z późn. zm.), Państwa Członkowskie mogą pozostawić wyłączenia z prawa do odliczenia podatku od wartości dodanej. Pragnę również zaznaczyć, że ograniczenia w odliczaniu podatku przy nabyciu samochodów oraz paliw stosuje większość państw Wspólnoty Europejskiej. Przykładowo wyłączenie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do paliw silnikowych stosują między innymi: Austria, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Portugalia czy Włochy. Fakt ten wskazuje na to, że polskie rozwiązania w zakresie ograniczenia odliczeń są zgodne zarówno z przepisami dyrektyw UE, jak i praktyką doświadczonych państw Unii Europejskiej.

Reasumując, należy stwierdzić, że zakres dotychczasowych zmian w regulacjach dotyczących podatku od towarów i usług w powyższym zakresie prowadził w efekcie do zwiększenia preferencji podatkowych, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na sytuację gospodarczą i materialną podatników. Uwzględniając powyższe, brakuje przesłanek uzasadniających wprowadzenie uprawnienia dla podatników w zakresie możliwości pełnego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu pewnej kategorii pojazdów samochodowych, jak również paliwa nabywanego do tych pojazdów.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl