SPS-023-28329/14 - Stanowisko w sprawie zmian w umowach na czas określony

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 października 2014 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-28329/14 Stanowisko w sprawie zmian w umowach na czas określony

Problematyka zatrudniania pracowników na podstawie terminowych umów o pracę pozostaje w centrum zainteresowania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także Zespołu problemowego ds. prawa pracy i układów zbiorowych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Ze względu na doniosłe znaczenie przepisów w tym zakresie dla pracowników i pracodawców należy bowiem uznać, że istotny wpływ na ich kształt powinni mieć partnerzy społeczni, tj. organizacje pracodawców i związki zawodowe. Jednocześnie zmiany tych przepisów powinny odpowiadać charakterowi umów terminowych oraz unijnym standardom ochronnym w tym zakresie.

Uprzejmie informuję, że obecnie w ministerstwie toczą się prace nad projektem ustawy nowelizującej Kodeks pracy mające na celu uregulowanie kwestii zatrudniania pracowników na podstawie terminowych umów o pracę, z uwzględnieniem orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dyrektywy Rady 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC), w szczególności wyroku z dnia 13 marca 2014 r. w sprawie C-38/13 Nierodzik.

W ramach prowadzonych prac legislacyjnych analizowane są możliwe rozwiązania w tym zakresie, uwzględniające słuszne interesy zarówno pracowników, jak i pracodawców. Jednym z rozważanych rozwiązań jest wprowadzenie do Kodeksu pracy ograniczenia w zakresie łącznego czasu trwania umów o pracę na czas określony oraz okoliczności obiektywnie uzasadniających zatrudnienie na podstawie takich umów przez dłuższy czas.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl