SPS-023-2742/12 - Spłata kredytu denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 kwietnia 2012 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-2742/12 Spłata kredytu denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska.

W związku z interpelacją pana posła Michała Jacha w sprawie spłaty kredytu denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska (znak: SPS-023-2742/12) uprzejmie przedstawiam poniższe wyjaśnienia.

Możliwość spłaty kredytu denominowanego lub indeksowanego kursem waluty obcej została wprowadzona równolegle w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. Nr 126, poz. 715, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 665 z późn. zm.). Cytowany w interpelacji pana posła zapis art. 35a ust. 3 ustawy o kredycie konsumenckim znajduje swoje odzwierciedlenie w art. 75b ust. 2 ustawy - Prawo bankowe i dotyczy zakazu wprowadzania dodatkowych warunków, od których spełnienia uzależniona byłaby możliwość dokonania spłaty rat kredytu denominowenego lub indeksowanego kursem waluty obcej bezpośrednio w tej walucie.

Należy zauważyć, że przepisy wprowadzające możliwość dokonywania spłaty całości lub części kredytów walutowych bezpośrednio w walucie obcej nie odnoszą się do obowiązku prowadzenia przez banki obsługi kasowej w walutach obcych. Jednocześnie podkreślenia wymaga, że zgodnie z art. 69 ust. 3 ustawy - Prawo bankowe na banki narzucony został obowiązek bezpłatnego otwarcia i prowadzenia rachunków walutowych przeznaczonych do obsługi spłat kredytów walutowych w każdym przypadku, kiedy stroną umowy kredytowej jest konsument w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Klienci banków mają zatem możliwość dokonania wyboru pomiędzy spłatą rat w postaci gotówkowej w kasach walutowych banków lub spłatą za pośrednictwem bezpłatnego rachunku walutowego.

Odnosząc się do informacji przedstawionej w interpelacji pana posła, zgodnie z którą w województwie zachodniopomorskim Getin Bank SA przyjmuje wpłaty w walutach obcych tylko w jednym oddziale w Szczecinie, co zmusza klientów tego banku do pokonywania znacznych odległości w celu dokonania spłaty raty kredytu, uprzejmie informuję, że z informacji uzyskanych od Związku Banków Polskich wynika, że na terenie województwa zachodniopomorskiego Getin Bank posiada 9 placówek (6 w Szczecinie, 1 w Świnoujściu, 1 w Koszalinie i 1 w Stargardzie Szczecińskim). Wszystkie wskazane placówki prowadzą obsługę walutową.

Jednocześnie należy podkreślić, że stosownie do informacji przekazanych przez Związek Banków Polskich banki prowadzą aktualnie działania mające na celu sukcesywne zwiększanie liczby placówek własnych obsługujących gotówkowo poszczególne waluty, biorąc pod uwagę zgłaszane przez klientów postulaty. Związek Banków Polskich przyznaje, że mogą przejściowo występować przypadki utrudnionego dostępu klientów do oferty, co może być wynikiem np. zmiany adresu klienta czy też niemożności zapewnienia w danym momencie i w danym miejscu pracownika o odpowiednich kwalifikacjach do obsługi klienta, jednakże w każdej takiej sytuacji ze strony banków podejmowane są działania mające na celu przekazanie niezbędnych informacji o najbliższych placówkach i możliwości obsługi.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl