SPS-023-2715/06 - Zwrot bezprawnie pobieranej składki na ubezpieczenia społeczne od dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2006 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-2715/06 Zwrot bezprawnie pobieranej składki na ubezpieczenia społeczne od dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2715 w sprawie zwrotu bezprawnie pobieranej składki na ubezpieczenia społeczne od dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 17 maja br., znak: SPS-023-2715/06, interpelacją posłanki Jadwigi Wiśniewskiej w sprawie zwrotu bezprawnie pobieranej składki na ubezpieczenia społeczne od dodatków mieszkaniowych dla nauczycieli - pozwolę sobie przedstawić, co następuje:

Zgodnie z art. 18 ust. 1 i art. 4 ust. 9 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.), podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem:

- wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych (art. 18 ust. 3 ustawy) oraz

- składników przychodu wymienionych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.)

W myśl art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń odpłatnych.

Z mocy ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) dodatki mieszkaniowe wypłacane nauczycielom na podstawie Karty Nauczyciela stanowią dochód pracowniczy podlegający opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z tym, iż w minionych kilku latach zapadło kilka rozbieżnych orzeczeń sądowych dotyczących kwestii dodatku mieszkaniowego, Sąd Najwyższy oddał zagadnienie w ręce poszerzonego składu tego sądu.

Uchwała siedmioosobowego składu Sądu Najwyższego z dnia 26 kwietnia 2006 r. (sygn. akt III UZP 1/06) stanowi, że dodatek mieszkaniowy wypłacany nauczycielom na podstawie art. 54 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr 118, poz. 1112, z późn. zm.) jest włączony do postawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Zatem nie ulega wątpliwości, że wspomniane dodatki stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl