SPS-023-26764/14 - Opodatkowanie internetowych zakładów bukmacherskich.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2014 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-26764/14 Opodatkowanie internetowych zakładów bukmacherskich.

Odpowiadając na pismo z dnia 11 czerwca 2014 r., znak: SPS-023-26764/14 (data wpływu: 16 czerwca 2014 r.), przy którym została przesłana interpelacja posłów (...) w sprawie systemu opodatkowania internetowych zakładów bukmacherskich, zawierająca pytanie, czy ministerstwo rozważa wprowadzenie podatku od dochodów firm bukmacherskich, tzw. GGR lub przy obowiązującym modelu opodatkowania wprowadzenie blokowania adresów internetowych nielegalnych operatorów celem zmniejszenia szarej strefy w tej formie działalności, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540, z późn. zm.) podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która prowadzi działalność w zakresie gier hazardowych na podstawie udzielonej koncesji lub zezwolenia, podmioty urządzające gry objęte monopolem państwa oraz uczestnicy turnieju gry pokera.

Podstawą opodatkowania podatkiem od gier w przypadku zakładów wzajemnych, w tym zakładów wzajemnych urządzanych przez sieć Internet, jest suma wpłaconych stawek.

Obecnie, stawka podatku od gier wynosi:

- w przypadku zakładów wzajemnych na sportowe współzawodnictwo zwierząt na podstawie zezwoleń udzielanych wyłącznie na ich urządzanie -2,5%;

- zakładów wzajemnych innych niż wymienione powyżej - 12%.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, wpływy podatkowe z tytułu podatku od gier dla zakładów wzajemnych w 2011 r. wyniosły 86 770 tys. zł, natomiast w roku 2012 r. 90 749 tys. zł. Oznacza to, że odnotowano 4,6-procentowy wzrost wpływów z tytułu tego podatku bez wprowadzania zmian legislacyjnych odnośnie do formy opodatkowania tych zakładów.

Odnosząc się do przedstawionego w interpelacji rozwiązania polegającego na blokowaniu adresów internetowych nielegalnych operatorów gier hazardowych online, należy stwierdzić, że rozwiązanie takie było przewidziane w projekcie ustawy z dnia 7 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw. Jednakże, w trakcie konsultacji społecznych przedmiotowego projektu, ze względu na liczne uwagi, w tym m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich, zapisy dotyczące blokowania stron internetowych zostały ostatecznie wykreślone z projektu ustawy.

Ministerstwo Finansów nie prowadzi obecnie prac legislacyjnych mających na celu zastąpienie obowiązującego systemu opodatkowania podatkiem od dochodów firm bukmacherskich, tzw. GGR. Ponadto, nie są prowadzone prace legislacyjne nad wprowadzeniem blokowania adresów internetowych operatorów oferujących zakłady wzajemne przez sieć Internet bez zezwolenia.

Jednocześnie pragnę wskazać, że funkcjonowanie obowiązujących regulacji jest monitorowane i podlega szczegółowej analizie, także pod kątem wprowadzenia ewentualnych zmian w tym obszarze.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl