SPS-023-26748/14 - Program ˝Mieszkanie dla młodych˝

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 lipca 2014 r. Podsekretarz Stanu SPS-023-26748/14 Program ˝Mieszkanie dla młodych˝

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 26748 w sprawie programu "Mieszkanie dla młodych"

Ustawa z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. poz. 1304, z późn. zm.), wprowadzająca program "Mieszkanie dla młodych", określiła wysokość limitu środków, które budżet państwa może wydać na realizację programu w kolejnych latach. Limit ten został określony na 2014 r. na kwotę 600 mln zł, a zastosowany instrument finansowy w postaci utworzonej rezerwy celowej nie pozwala na przenoszenie pozostałych środków na następny rok.

Według stanu na koniec maja br. do Banku Gospodarstwa Krajowego złożono 7159 wniosków na łączną kwotę 162,2 mln zł, co świadczy o dużym zainteresowaniu tym instrumentem wsparcia ze strony młodych, jak również postrzeganiu instrumentu jako efektywnej formy pomocy w kupnie pierwszego samodzielnego i mieszkania. Operator programu - Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje aktualnie raport dotyczący dotychczasowego funkcjonowania programu i jego planowanych efektów w II połowie br. Na podstawie tego raportu będzie można z większym prawdopodobieństwem oszacować kwotę wydatków na program "Mieszkanie dla młodych" w całym 2014 r. O wynikach tej analizy poinformuję panów posłów odrębnym pismem.

Wydatkowanie pełnej wysokości limitu nie powinno być jednak traktowane jako cel sam w sobie. Podstawowym celem programu jest pomoc gospodarstwom domowym w zakupie pierwszego własnego mieszkania w segmencie popularnym. Z uwagi na wydatkowanie środków publicznych program "Mieszkanie dla młodych" z założenia adresuje wsparcie do segmentu mieszkań o ograniczonych ustawowo cenach i wpływa na wysokość wykorzystanych środków.

Oferta mieszkań spełniających warunki programu "Mieszkanie dla młodych" jest kształtowana przez rynek. Określa ją dynamicznie polityka inwestycyjna i polityka cenowa wszystkich przedsiębiorstw budujących mieszkania, a nie sztywno określona liczba mieszkań kwalifikujących się do programu w Polsce. Pomijając margines związany z ustaleniem ceny mieszkania przez sprzedającego, z racji wielomiesięcznego okresu realizacji inwestycji mieszkaniowej zakończenie budowy mieszkania w 2014 r. wymagało podejmowania stosownych decyzji inwestycyjnych z odpowiednim wyprzedzeniem. Z tego też względu uruchomienie nowego programu po okresie wygaszenia programu "Rodzina na swoim" z końcem 2012 r. (chociaż z nadal trwającym finansowaniem wniosków złożonych w starym programie), nastąpiło w okresie dającym rynkowi możliwość podjęcia stosownych działań inwestycyjnych. Decyzje związane z rozpoczęciem budowy mieszkań zależały jednak od samych przedsiębiorstw.

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że dynamicznie rośnie liczba nowych inwestycji mieszkaniowych oferowanych na rynku. Podmioty gospodarcze budujące mieszkania na sprzedaż lub wynajem (deweloperzy) rozpoczęły w okresie styczeń - maj 2014 r. budowę 26 071 mieszkań, czyli o 52,1% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Ponadto w tym samym okresie podmioty takie uzyskały pozwolenia na budowę 30 696 mieszkań, czyli o 44,6% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Z pewnością część tych mieszkań będzie spełniała warunki programu "Mieszkanie dla młodych", co wkrótce powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w wynikach programu.

Należy również zwrócić uwagę, że program "Mieszkanie dla młodych" znajduje się w początkowym okresie funkcjonowania. Z doświadczeń towarzyszących innym podobnym działaniom wynika, że dopiero po wstępnym etapie wdrożeniowym następuje stopniowy rozwój. Na przykład efekty programu "Rodzina na swoim" w pierwszych pięciu miesiącach jego funkcjonowania były 3,7 razy niższe, jeżeli chodzi o liczbę udzielonych kredytów, i 6,8 razy niższe, jeżeli chodzi o kwotę udzielonych kredytów w porównaniu z efektami programu "Mieszkanie dla młodych".

Opublikowano: www.sejm.gov.pl