SPS-023-26693/14 - Sposób zaliczania dróg gminnych do MPZP

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 czerwca 2014 r. Ministerstwo Rozwoju SPS-023-26693/14 Sposób zaliczania dróg gminnych do MPZP

Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 26693 w sprawie sposobu zaliczania dróg gminnych do MPZP

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwala się na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r. poz. 647, z późn. zm.). Artykuł 14 ust. 8 ww. ustawy stanowi, że plan miejscowy jest aktem prawa miejscowego, zatem ma charakter normatywny. Ponadto art. 15 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że "wójt, burmistrz, prezydent miasta sporządza projekt planu miejscowego (...) zgodnie z zapisami studium oraz z przepisami odrębnymi". Konstytucja RP w rozdziale III wprowadziła hierarchię aktów prawnych. Zgodnie z zapisami art. 94 Konstytucji RP "organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa". Z powyższego jednoznacznie wynika, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być sporządzony zgodnie z przepisami odrębnymi, a zatem powinien uwzględniać przepisy m.in. rozporządzenia Ministra Transportu i gospodarki morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430, z późn. zm.).

Powyższe rozporządzenie ma zastosowanie przy sporządzaniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Co prawda w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie wskazuje się szczegółowych rozwiązań technicznych, a jedynie docelowe przeznaczenie terenu, to wskazuje się w nich m.in. docelową klasę drogi, zgodnie z § 4 ww. rozporządzenia. Przepisy zawarte w dziale II: Usytuowanie drogi stanowią jedno z narzędzi do sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, co znajduje potwierdzenie w treści § 5, w którym stwierdza się, że "usytuowanie drogi oznacza w niniejszym rozporządzeniu umieszczenie jej elementów w pasie terenu wyznaczonym liniami rozgraniczającymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w trybie określonym w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym". Wielkości i rozmiary terenu wskazane są w § 7 i § 8, a powiązania dróg oraz odległości pomiędzy skrzyżowaniami poszczególnych klas w § 9 ww. rozporządzenia. Mając na uwadze zapis § 4, który obecnie stanowi katalog zamknięty, można jedynie domniemywać, jakiej kategorii może być droga wpisana do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednakże należy wyraźnie podkreślić, że w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie określa się kategorii dróg, zaliczenie drogi do jednej z czterech kategorii dróg publicznych normuje ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260, z późn. zm.). Kategorie dróg w zależności od funkcji drogi w całej sieci drogowej kraju zostały podzielone zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o drogach publicznych na drogi krajowe, drogi wojewódzkie, drogi powiatowe i drogi gminne.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o drogach publicznych w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu. W myśl art. 10 ust. 3 ww. ustawy pozbawienie i zaliczenie nie może być dokonane później niż do końca III kwartału danego roku z mocą od dnia 1 stycznia roku następnego.

Ponadto należy wskazać, że do dróg gminnych, jak i do pozostałych kategorii dróg publicznych, może zostać zaliczona droga wybudowana i zdatna do użytkowania. Innymi słowy, przedmiotem aktów zaliczających, jak i pozbawiających kategorii nie mogą być drogi nieistniejące, znajdujące się w fazie planowania lub budowy. Zatem nadanie kategorii drogi publicznej przed jej wyodrębnieniem planistycznym, ewidencyjnym i prawnym oraz budowlanym nie jest możliwie, ponieważ nie istnieje jeszcze przedmiot nadania kategorii.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl