SPS-023-2535/06 - Projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2006 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-2535/06 Projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 2535 w sprawie projektu nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Jarosława Wałęsy, Pani Beaty Bublewicz, Pana Krzysztofa Liska i Pana Jarosława Urbaniaka, Posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przesłaną przy piśmie Wicemarszałka Sejmu RP Pana Marka Kotlinowskiego, z dnia 10 maja 2006 r., znak: SPS-023-2535/06, w sprawie projektu nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej, uprzejmie informuję.

Celem projektu ustawy o opłacie skarbowej jest racjonalizacja obowiązujących przepisów w tym zakresie przez:

- ograniczenie przedmiotu opłaty skarbowej wyłącznie do czynności wykonywanych przez organy administracji publicznej oraz zapewnienie ekwiwalentności tej opłaty (ściślejsze powiązanie jej wysokości z pracochłonnością i kosztami, które powstają po stronie organu administracji publicznej, który wykonuje czynności podlegające opłacie skarbowej). W rezultacie z katalogu przedmiotów opłaty skarbowej wykreślono podania i załączniki do podań, od których obowiązek zapłaty opłaty skarbowej powstaje obecnie ze względu na sam fakt ich złożenia, bez względu na to, czy podanie zostanie rozpatrzone;

- zniesienie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej od weksli i dokumentów zawierających oświadczenie woli poręczyciela, jako niezwiązanych z działaniami z zakresu administracji publicznej. Z powyższych powodów obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej od dokumentów stwierdzających udzielenie pełnomocnictwa lub prokury ograniczono wyłącznie do tych ww. dokumentów, które składane są w sprawach z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym,

- objęcie opłatą skarbową decyzji administracyjnych niepodlegających innym opłatom o charakterze publicznoprawnym.

Uprzejmie informuję, że podwyższenie stawek opłaty skarbowej od niektórych jej przedmiotów wynika z zastosowania dwóch mechanizmów. Pierwszy polega na zwiększeniu o 5 zł obowiązujących stawek opłaty skarbowej od czynności urzędowych, zaświadczeń i zezwoleń wydawanych na wniosek, z uwagi na wykreślenie wniosków z katalogu przedmiotów opłaty skarbowej, do których miała zastosowanie ww. stawka. Drugi wynika z waloryzacji niektórych z obecnie obowiązujących stawek o wskaźnik inflacji za okres, w którym nie były podwyższane.

Konsekwencją zastosowania wyżej omówionych rozwiązań będzie usprawnienie załatwiania spraw w wyniku odbiurokratyzowania obrotu gospodarczego oraz ułatwienie wnoszenia podań w postępowaniu administracyjnym, a także zmniejszenie kosztów administracyjnych ponoszonych przez jednostki samorządu terytorialnego i budżet państwa.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl