SPS-023-23817/11 - Zwolnienie z podatku dochodowego świadczeń alimentacyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 sierpnia 2011 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-23817/11 Zwolnienie z podatku dochodowego świadczeń alimentacyjnych.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 28 lipca 2011 r., nr SPS-023-23817/11, interpelacją pana posła Krzysztofa Brejzy w sprawie opodatkowania środków pieniężnych przekazywanych z tytułu wykonywania ustawowego obowiązku alimentacyjnego wyjaśniam, co następuje.

Stosunki między rodzicami a dziećmi, w tym obowiązek wzajemnego szacunku i wspierania się oraz obowiązek dostarczania środków utrzymania, regulują przepisy ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, z późn. zm.). Zgodnie z art. 133 § 1 i 3 tej ustawy rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.

W świetle przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) wykonywanie przez rodziców ciążących na nich obowiązków względem ich dzieci w zakresie codziennego utrzymania (w tym wyżywienia, zapewnienia odzieży i środków na ochronę zdrowia, kształcenia) nie powoduje powstania przychodu po stronie dziecka.

Jedynie w przypadku gdy obowiązek alimentacyjny rodziców względem pełnoletniego dziecka realizowany jest w postaci alimentów (np. świadczenia pieniężnego płatnego periodycznie, w wysokości oznaczonej kwotowo), to tego rodzaju świadczenie stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do którego może mieć zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku są alimenty:

a)

na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną;

b)

na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), otrzymane na podstawie wyroku sądu lub ugody sądowej, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają zastosowania do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. W sytuacji zatem, gdy rodzic przekazuje dziecku środki pieniężne będące darowizną w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, to nie stanowią one przedmiotu opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego należy mieć na uwadze, iż w praktyce mogą wystąpić różne stany faktyczne, które mają bezpośredni wpływ na rozstrzygnięcia organów podatkowych podejmowane w indywidualnych sprawach podatników. Tym samym wszelkiego rodzaju wątpliwości powinny być wyjaśniane w drodze interpretacji indywidualnych, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), a nie interpretacji ogólnej.

W myśl art. 14a ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja ogólna wydawana jest wyłącznie w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. A zatem przesłanką dokonania interpretacji przepisów prawa podatkowego przez ministra finansów są wyłącznie rozbieżności interpretacyjne będące wynikiem trudności w stosowaniu danej normy.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl