SPS-023-23720/11 - Zwolnienie zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania z podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 sierpnia 2011 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-23720/11 Zwolnienie zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania z podatku dochodowego od osób prawnych w Polsce.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) zwolnione z podatku dochodowego są instytucje wspólnego inwestowania posiadające siedzibę w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które spełniają łącznie następujące warunki:

a)

podlegają w państwie, w którym mają siedzibę, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

b)

wyłącznym przedmiotem ich działalności jest zbiorowe lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego oraz niepublicznego proponowania nabycia ich tytułów uczestnictwa w papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe,

c)

prowadzą swoją działalność na podstawie zezwolenia właściwych władz państwa, w którym mają siedzibę,

d)

ich działalność podlega nadzorowi właściwych władz państwa, w którym mają siedzibę,

e)

posiadają depozytariusza przechowującego aktywa tej instytucji.

Ponadto zgodnie z art. 26 ust. 1g ww. ustawy osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 na rzecz podmiotów wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 10a, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem:

1)

udokumentowania przez podmiot, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10a, jego miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od tego podmiotu certyfikatem rezydencji, oraz

2)

złożenia przez podmiot, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 10a, pisemnego oświadczenia, że jest rzeczywistym właścicielem wypłaconych przez płatnika należności oraz spełnia on warunki, o których mowa w tych przepisach.

Wprowadzając zwolnienie podmiotowe dla zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania, zamiarem ustawodawcy było wyeliminowanie nierównego traktowania zagranicznych funduszy inwestycyjnych, na które uwagę zwróciła Komisja Europejska w wezwaniu do usunięcia naruszenia nr 2006/4093. W związku z tym wprowadzając powyższe zwolnienie, określono warunki materialne i formalne jego stosowania w taki sposób, aby objęło ono swym zakresem tylko takie podmioty zagraniczne, które działają na analogicznych zasadach jak krajowe fundusze inwestycyjne.

Odnosząc się do pytania przedstawionego w interpelacji, pragnę wyjaśnić, iż warunek podlegania opodatkowaniu od całości dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (art. 6 ust. 1 pkt 10a lit. a) ww. ustawy) należy rozumieć jako warunek posiadania rezydencji podatkowej, niemający bezpośredniego związku z kwestią faktycznego ponoszenia ciężaru podatku przez podatnika, a także przyznawania przez państwo rezydencji ulg i zwolnień podatkowych.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż brak spełnienia obowiązków, o których mowa w art. 26 ust. 1g ustawy o podatku dochodowym od osób prawych przez zagraniczne instytucje wspólnego inwestowania, uniemożliwia stosowanie zwolnienia z opodatkowania wypłat należności tym podmiotom z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 ww. ustawy. Korzystanie ze zwolnień podatkowych będących odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania może się bowiem odbywać jedynie po spełnieniu warunków określonych przepisami prawa.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl