SPS-023-23415/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie możliwości pobierania renty rodzinnej przez uprawnionych członków rodziny rencistów socjalnych o stwierdzonej trwałej niezdolności do pracy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-23415/11 Stanowisko MPiPS w sprawie możliwości pobierania renty rodzinnej przez uprawnionych członków rodziny rencistów socjalnych o stwierdzonej trwałej niezdolności do pracy

W związku z interpelacją posła Marka Rząsy, przesłaną przy piśmie z dnia 7 lipca br., znak: SPS-023-23415/11, w sprawie możliwości pobierania renty rodzinnej przez uprawnionych członków rodziny rencistów socjalnych o stwierdzonej trwałej niezdolności do pracy uprzejmie informuję, że realizacja prawa do zabezpieczenia społecznego następuje przez ubezpieczenie społeczne i pomoc społeczną.

Prawo do świadczeń pieniężnych przewidzianych w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) przysługuje osobom ubezpieczonym, czyli osobom, które z tytułu wykonywanej pracy podlegały ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu oraz członkom rodziny pozostałym po ubezpieczonym albo po osobie uprawnionej do emerytury lub renty z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Utrata żywiciela jest jednym z ryzyk ubezpieczeniowych, co oznacza, że obowiązek dostarczenia tym osobom środków utrzymania w zastępstwie zmarłego pracownika spoczywa na instytucji ubezpieczenia społecznego. Obowiązek zabezpieczenia finansowego w postaci renty rodzinnej powstaje jednak tylko wtedy, jeśli zarówno zmarły, jak i osoby ubiegające się o taką rentę spełnili określone prawem warunki. Warunkiem ogólnym powstania prawa do renty rodzinnej jest zatem określony status żywiciela w chwili śmierci. Status ów wyraża się ustalonym prawem do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, względnie spełnianiem wymogów do uzyskania jednego z tych świadczeń.

Prawo do renty rodzinnej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, tworzonego ze składek osób ubezpieczonych, przysługuje zatem po osobie, która opłacała składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe i w chwili śmierci spełniała warunki albo miała ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury. Dlatego nie znajduję uzasadnienia do nowelizacji ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) w kierunku objęcia prawem do renty rodzinnej z FUS członków rodziny pozostałych po osobach uprawnionych do renty socjalnej.

Osoby te mogą korzystać ze świadczeń pomocy społecznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.). Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, niepełnosprawności czy też długotrwałej lub ciężkiej choroby.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl