SPS-023-22881/13 - Stanowisko MPiPS w sprawie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 grudnia 2013 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-22881/13 Stanowisko MPiPS w sprawie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Eliminacja ryzyka związanego z zakłóceniem realizacji zadań Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych rozpatrywana jest zarówno w aspekcie finansowych możliwości realizacji tych zadań, jak i organizacyjno-prawnym kontekście, w jakim fundusz działa. Biorąc powyższe pod uwagę, resort pracy na bieżąco analizuje ewentualne zagrożenia, w szczególności dotyczące głównych strumieni alokacji środków funduszu, w tym najpoważniejszej pozycji w jego wydatkach, tj. dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych.

Planowane od 2008 r. i odraczane w kolejnych latach zrównanie pomocy w tej formie dla pracodawców działających na otwartym i chronionym rynku pracy poprzez podniesienie jej wysokości dla pracodawców z otwartego rynku pracy do poziomu wsparcia dla zakładów pracy chronionej skutkowałoby znaczącym zwiększeniem alokacji środków funduszu na realizację tego zadania. Taka alokacja oznaczałaby radykalne zmniejszenie, a w latach następnych wręcz zaniechanie realizacji innych ważnych ustawowych działań funduszu na rzecz społecznej i zawodowej rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

W celu przeciwdziałania tym zagrożeniom rząd opracował i przedłożył propozycję zrównania wysokości pomocy w formie dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych dla obu rynków poprzez określenie kwotowe miesięcznego dofinansowania, a tym samym ustabilizowanie wydatków na to zadanie na akceptowalnym poziomie. Propozycja ta była procedowana w ramach prac nad ustawą okołobudżetową na rok 2014 i po modyfikacjach dokonanych w trakcie prac parlamentarnych została przyjęta ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej.

Odnośnie do kwestii osobowości prawnej funduszu uprzejmie informuję, że ewentualne pozbawienie osobowości prawnej planowane jest od 1 stycznia 2015 r. W związku z powyższym w roku 2014 zostaną przedstawione propozycje docelowego uregulowania statusu funduszu. Jednocześnie należy stwierdzić, że na obecnym etapie przedwczesne jest przesądzanie, które z zadań realizowanych przez oddziały funduszu staną się zadaniami marszałków województw, albowiem rozważenie tej kwestii będzie możliwe wyłącznie w przypadku pozbawienia funduszu osobowości prawnej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl