SPS-023-22036/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie podwyższenia progów interwencji socjalnej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-22036/11 Stanowisko MPiPS w sprawie podwyższenia progów interwencji socjalnej.

Tak jak to zostało szczegółowo opisane w odpowiedzi na interpelację pani poseł w sprawie obniżenia poziomu życia emerytów i rencistów (interpelacja z dnia 24 marca 2011 r.), z ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 z późn. zm.) wynika, że kolejna weryfikacja kryteriów dochodowych przypada na rok 2012. Jednakże z przedstawionej informacji Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych o poziomie minimum egzystencji wynika, że w przypadku osób w rodzinie poziom minimum egzystencji znalazł się powyżej kryterium dochodowego. Wobec stwierdzonej sytuacji w ministerstwie rozpoczęły się prace zmierzające do podwyższenia kryteriów dochodowych oraz świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Do czasu ewentualnego wejścia w życie projektowanych rozwiązań nie przewiduje się innych form wsparcia.

Przyznaję, że generalną zasadą jest, iż świadczenia pieniężne z pomocy społecznej przyznawane są w uzależnieniu od kryterium dochodowego, które obecnie dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 477 zł, a dla osoby w rodzinie - 351 zł. Jednakże działania pomocy społecznej mogą być działaniami podejmowanymi nie tylko z powodu niedostatku finansowego, ale także z powodu pojawiania się innych ryzyk socjalnych przewidzianych w obowiązujących przepisach, przy czym istnieje prawna możliwość udzielania pomocy społecznej także w sytuacjach wyjątkowych, gdy posiadany dochód przekracza przewidziane prawem progi dochodowe.

Rozumiem oczywiście, że ze względu na obecne warunki życia ludności, będące konsekwencją sytuacji na rynku cen towarów i usług, dotychczasowa oferta wsparcia osób i rodzin w ramach pomocy społecznej wymaga przyjrzenia się obowiązującym formalnoprawnym rozstrzygnięciom. Dlatego zapewniam, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej dokłada się najwyższej możliwej staranności do prac zmierzających do jak najbardziej adekwatnego do kosztów utrzymania - zweryfikowania kryteriów dochodowych. Niestety jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przedstawić pani poseł skonkretyzowane projekty przygotowywanych rozwiązań.

Ponadto ponownie pragnę zauważyć, iż - pomimo względnej elastyczności działania pomocy społecznej oraz wysiłków podjętych w celu dostosowania obecnych formalnoprawnych możliwości udzielania pomocy do zmieniających się warunkach życia ludności - nie tylko w rozwiązaniach formalnoprawnych tkwią przyczyny nie zawsze zgodnej z oczekiwaniami skuteczności możliwej do udzielenia instytucjonalnej odpowiedzi na stwierdzone potrzeby osób i rodzin w stosunku do zakresu rozpoznanych potrzeb. Można przypuszczać bez ryzyka popełnienia większego błędu, że mając do dyspozycji więcej realnych środków finansowych na pomoc społeczną, odpowiedzialne za wykonywanie zadań pomocy społecznej służby uczyniłyby ją skuteczniejszą instytucją polityki społecznej państwa, dobrze pomagającą w przezwyciężaniu trudności życiowych osób i rodzin, z którymi nie mogą one sobie poradzić, wykorzystując własne zasoby, możliwości i uprawnienia.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl