SPS-023-21116/11 - Stanowisko MPiPS w sprawie prawa do odprawy pośmiertnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2011 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-21116/11 Stanowisko MPiPS w sprawie prawa do odprawy pośmiertnej.

W odpowiedzi na interpelację pana posła Stanisława Szweda i pani poseł Jadwigi Wiśniewskiej przesłaną przy piśmie z dnia 11 marca br., znak: SPS-023-21116/11, w sprawie prawa do odprawy pośmiertnej, uprzejmie informuję, iż stosownie do przepisów art. 93 Kodeksu pracy w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby rodzinie zmarłego przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna, której wysokość uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Odprawa ta przysługuje małżonkowi zmarłego pracownika oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Odprawę pośmiertną dzieli się w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny, a jeżeli po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej przysługuje mu odprawa w wysokości połowy odpowiedniej kwoty wynikającej z okresu zatrudnienia zmarłego pracownika.

Podniesiona w interpelacji państwa posłów kwestia dotyczy regulacji zawartej w art. 93 § 7 k.p. dopuszczającej możliwość zwolnienia się pracodawcy z obowiązku wypłaty odprawy. Zachodzi to wówczas, gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę na mocy, której ubezpieczył pracownika na życie i z tego tytułu z własnych środków opłaca stosowne składki, skutkiem czego w razie śmierci pracownika osoby uprawnione otrzymają odszkodowanie nie niższe od kwoty odprawy odpowiadającej okresowi zatrudnienia zmarłego pracownika. Jeżeli to nastąpi, to pracodawca jest całkowicie zwolniony z obowiązku wypłaty odprawy pośmiertnej.

Natomiast w razie częściowego zaspokojenia przez zakład ubezpieczeń roszczeń osób uprawnionych do odprawy pracodawca jest zwolniony tylko w tej części z długu wobec tych osób. Jest on zatem zobowiązany do wypłaty kwoty stanowiącej różnicę między odprawą przysługującą na podstawie powołanych przepisów a odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową.

Powołane przepisy art. 93 § 7 k.p. nie obejmują sytuacji, gdy pracodawca zawarł z zakładem ubezpieczeń umowę o tzw. ubezpieczenie grupowe pracowników, w ramach którego pracownicy dobrowolnie deklarują wysokość wpłacanych przez nich składek, które są potrącane przez pracodawcę z wynagrodzenia pracowników.

Pragnę jednocześnie poinformować, iż przedstawione w interpelacji wątpliwości nie były dotąd sygnalizowane w korespondencji kierowanej do ministerstwa i nie jest w tym zakresie projektowana zmiana obowiązujących przepisów.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl