SPS-023-19728/13 - Właściwość miejscowa organów podatkowych w zakresie podatku od środków transportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 sierpnia 2013 r. Ministerstwo Finansów SPS-023-19728/13 Właściwość miejscowa organów podatkowych w zakresie podatku od środków transportowych.

Podatek od środków transportowych należy do grupy podatków majątkowych.

Analogicznie tak jak w innych podatkach tego typu, np. w podatku od nieruchomości, obowiązek podatkowy ciąży przede wszystkim na właścicielu.

Jedynie w przypadku nieruchomości stanowiących majątek jednostek samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa obowiązek podatkowy scedowany jest na ich posiadacza.

Nałożenie obowiązku podatkowego na właścicieli środków transportowych wynika z przyjętych rozwiązań systemowych. Posiadacze środków transportowych są podatnikami tylko w wyjątkowych sytuacjach, m.in. w odniesieniu do środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu - art. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), rejestracja środków transportowych, co do zasady, następuje na wniosek właściciela pojazdu, a właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić starostę o nabyciu lub zbyciu, w określonym terminie.

Organy rejestrujące pojazdy zobowiązane są do przekazywania właściwym organom podatkowym informacji o zarejestrowanych pojazdach, w tym obowiązkowo danych zawierających imię i nazwisko lub nazwę (firmę) zbywcy i nabywcy - § 5 rozporządzenia ministra finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 190).

Dane o pojazdach podlegających rejestracji, dane o właścicielach pojazdów oraz o posiadaczach pojazdów zarejestrowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu gromadzone są w centralnej ewidencji pojazdów, o której mowa w rozdziale 2a: Prawa o ruchu drogowym.

Wskazane rozwiązania umożliwiają organom podatkowym weryfikację prawidłowości wypełniania obowiązku podatkowego przez podmioty zobowiązane do zapłaty podatku.

Należy zauważyć, iż objęcie obowiązkiem podatkowym posiadaczy środków transportowych powodowałoby znaczne trudności z administrowaniem tego podatku np. przy najmie pojazdów, i w efekcie mogłoby prowadzić do omijania opodatkowania.

W kontekście powyższego Ministerstwo Finansów nie planuje podjęcia prac legislacyjnych mających na celu objęcie obowiązkiem podatkowym w podatku od środków transportowych pozostałych posiadaczy pojazdów.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl