SPS-023-16651/10 - Stanowisko MPiPS w sprawie zmiany sposobu rejestracji osób bezrobotnych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-16651/10 Stanowisko MPiPS w sprawie zmiany sposobu rejestracji osób bezrobotnych.

Odpowiadając na pismo z dnia 30 czerwca br., znak: SPS-023-16651/10, przekazujące interpelację posła Eugeniusza Czykwina w sprawie zmiany sposobu rejestracji osób bezrobotnych, uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) powiatowe urzędy pracy rejestrują osoby bezrobotne i poszukujące pracy i prowadzą rejestr tych osób. Powiatowy urząd pracy, w którym jest zarejestrowana konkretna osoba bezrobotna, nie tylko prowadzi jej rejestr, ale ma także obowiązek prowadzenia całości spraw tej osoby związanych z uzyskaniem przede wszystkim nowego zatrudnienia, ale także na przykład zdobyciem nowych kwalifikacji.

Powiatowy urząd pracy ma także obowiązek w odniesieniu do osób bezrobotnych pozostających w rejestrze nieprzerwanie ponad 180 dni przygotować dla danej osoby indywidualny plan działania mający doprowadzić do skutecznej aktywizacji zawodowej tej osoby, zgodnie z art. 34a ww. ustawy. Już z tych choćby powodów osoba powinna być zarejestrowana w konkretnym powiatowym urzędzie pracy. Natomiast nie musi to być powiatowy urząd pracy w miejscu, gdzie osoba ma stałe zameldowanie.

Zgodnie z § 2 rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz. U. Nr 262, poz. 2607, z późn. zm.) bezrobotny zgłasza się w celu rejestracji do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeśli nie jest zameldowany - do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa. Bezrobotny w momencie zmiany miejsca zamieszkania połączonej z uzyskaniem zameldowania czasowego w nowym miejscu pobytu może bez problemów zarejestrować się w nowym powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na jego nowe zameldowanie.

Należy podkreślić, że osoba bezrobotna może w swoim powiatowym urzędzie pracy uzyskiwać informacje także o ofertach pracy znajdujących się w innych powiatach. Co więcej, na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta może zwrócić bezrobotnemu koszt przejazdu do pracodawcy i powrotu do miejsca zamieszkania w przypadku skierowania go do pracodawcy, który zgłosił ofertę pracy, jeśli siedziba pracodawcy znajduje się poza miejscem zamieszkania bezrobotnego. Natomiast bezrobotni mają także obowiązek zgłaszania się do właściwego powiatowego urzędu pracy w wyznaczonych terminach zgodnie z art. 33 ust. 3 wspomnianej ustawy.

Nie można abstrahować od tego, że osobą bezrobotną jest osoba zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli powiatowy urząd pracy ma dla konkretnego bezrobotnego propozycję pracy, szkolenia czy innej formy pomocy, to powinien wezwać do siebie osobę bezrobotną w celu przedstawienia jej propozycji aktywizacji zawodowej. Z powyższych powodów uważam, że obowiązujące rozwiązania w tym zakresie są właściwe, i nie zamierzam podejmować działań zmierzających do ich zmiany.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl