SPS-023-16614/10 - Stanowisko MPiPS w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 sierpnia 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-16614/10 Stanowisko MPiPS w sprawie zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego.

W odpowiedzi na interpelację pana posła Michała Jarosa z dnia 10 czerwca 2010 r. dotyczącą instytucji zwolnienia z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby powracające z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w kontekście prawa wskazanych osób do zasiłku dla bezrobotnych w świetle przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), przekazaną pismem z dnia 30 czerwca 2010 r., sygn. SPS-023-16614/10, należy wyjaśnić, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne nie opłacają składek na Fundusz Pracy za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego. Z kolei przepis art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a) powołanej wyżej ustawy stanowi, iż prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu, jeżeli między innymi był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 104b i art. 105.

Zatem istotnie, stosując wykładnię literalną zacytowanych wyżej przepisów, należy stwierdzić, iż w obowiązującym stanie prawnym istniały wątpliwości, czy w przypadku osób, o których mowa w przepisie art. 104a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a więc zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego co do których z jednej strony pracodawca korzysta z dobrodziejstwa w postaci zwolnienia przez wskazany w przepisie okres z obowiązku opłacania składek na Fundusz Pracy, a z drugiej strony z tego samego powodu, tj. nieistnienia (zniesienia) obowiązku opłacania za nie składek na Fundusz Pracy, okres pracy tych osób nieobjęty obowiązkiem opłacania składek na Fundusz Pracy jest zaliczany do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Pragnę poinformować, iż obecnie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przyjętym przez Radę Ministrów na posiedzeniu w dniu 13 lipca br. Stosownie do zapisu art. 1 pkt 28 powołanego projektu w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w art. 71 w ust. 1 pkt 2 lit. a) otrzymuje brzmienie: "a) był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, z zastrzeżeniem art. 104a-105; (...)".

Proponowana zmiana, w przytoczonym wyżej brzmieniu, likwiduje brak spójności przepisu art. 71 ust. 1 pkt 2 lit. a) z przepisem art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Wskazana zmiana usunie zatem wątpliwości, czy w przypadku korzystania przez pracodawcę ze zwolnienia z opłacania składek na Fundusz Pracy za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego okres pracy tych pracowników, w którym pracodawca korzysta ze zwolnienia z opłacania za nich składek na Fundusz Pracy, jako nieobjęty obowiązkiem opłacania składek może być zaliczany do okresu uprawniającego do nabycia prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl