SPS-023-16323/10 - Stanowisko MPiPS w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 lipca 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-16323/10 Stanowisko MPiPS w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego.

W związku z wystąpieniem Pana Marszałka z dnia 17 czerwca 2010 r., znak: SPS-023-16323/10, dotyczącym interpelacji poseł Anny Sobeckiej w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego uprzejmie informuję.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.) świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom, na których ciąży obowiązek alimentacyjny z tytułu rezygnacji lub niepodejmowania pracy w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji albo orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Natomiast w świetle definicji osoby bezrobotnej, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.), osobą bezrobotną jest osoba niezatrudniona i niewykonująca innej pracy zarobkowej, zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia.

Trudno zatem twierdzić, ze osoba wnioskująca o świadczenie pielęgnacyjne, w związku z rezygnacją z pracy z powodu konieczności bezpośredniej i stałej opieki nad osobą niepełnosprawną wymagającą szczególnej opieki, rezygnuje z pracy wówczas, kiedy jest zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, co - jak z definicji wynika - oznacza, ze w każdej chwili świadczy gotowość do podjęcia zatrudnienia. Należy również podkreślić, że podstawowym celem osób zarejestrowanych w urzędzie pracy jest znalezienie i podjęcie zatrudnienia, a nie uzyskanie darmowego ubezpieczenia zdrowotnego.

W sytuacji kiedy osoba występuje o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego i nie ma już opłacanej składki zdrowotnej z tytułu posiadania statusu osoby bezrobotnej, może zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli spełnia kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 z późn. zm.). Osoby, które nie są ubezpieczone z innego tytułu i nie spełniają kryterium pomocy społecznej, muszą we własnym zakresie opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl