SPS-023-15962/10 - Stanowisko MPiPS w sprawie zasiłków w związku z urodzeniem dziecka dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 czerwca 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-15962/10 Stanowisko MPiPS w sprawie zasiłków w związku z urodzeniem dziecka dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą.

W odpowiedzi na wystąpienie Pana Marszałka z dnia 18 maja 2010 r., znak: SPS-023-15962/10, dotyczące interpelacji panów posłów Tadeusza Arkita i Andrzeja Ryszki z dnia 5 maja 2010 r., znak: BK-023-15962/10, w sprawie zasiłków w związku z urodzeniem dziecka dla kobiet prowadzących działalność gospodarczą, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 5 oraz art. 12 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o s.u.s., obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są m.in. osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. Z treści powyższego wynika, że zaistnienie stosunku ubezpieczeniowego ściśle wiąże się z wykonywaniem działalności. Zgodnie z treścią art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Odpowiadając na pytanie dotyczące zbiegu ubezpieczenia pracowniczego z ubezpieczeniem z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, należy wskazać, że ubezpieczenie pracownicze jest najsilniejszym tytułem do ubezpieczeń wypierającym obowiązek ubezpieczenia z pozostałych tytułów. Oznacza to, że w przypadku zbiegu zatrudnienia z działalnością ubezpieczony podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu z tytułu stosunku pracy, natomiast nie podlega ubezpieczeniom z tytułu działalności. Może jednakże dobrowolnie, na swój wniosek, przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych także z tego tytułu. Z treści obowiązujących przepisów wynika, że dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu mogą podlegać wyłącznie osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zatem osoba przystępująca do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie nie ma możliwości przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Odnosząc się do pytania nr 4, należy wskazać, że wysokość składki chorobowej jest ściśle powiązana z wysokością składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W myśl art. 20 ust. 1 i 3 podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe.

Jednocześnie informuję, że w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych organem właściwym od 1934 r. jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl