SPS-023-14928/10 - Stanowisko MPiPS w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 kwietnia 2010 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-14928/10 Stanowisko MPiPS w sprawie przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.

Szanowny Panie Marszałku! W związku z przekazaną przy piśmie z dnia 12 marca 2010 r., znak: SPS-023-14928/10, interpelacją pani poseł Alicji Dąbrowskiej w sprawie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej uprzejmie informuję.

Przyznawanie osobom bezrobotnym środków na podjęcie działalności gospodarczej jest dokonywane przez starostę na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.). Szczegółowe warunki przyznawania ww. pomocy określają przepisy rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 62, poz. 512 z późn. zm.). Jednym z warunków jest nieposiadanie przez wnioskującego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Warunek o nieprowadzeniu działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej, obowiązujący do kwietnia 2009 r., miał na celu uniknięcie sytuacji, w której wnioskodawcy przed uzyskaniem statusu bezrobotnego likwidowaliby własne firmy, a następnie występowali o przyznanie środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Wobec czego cel przyznawanej pomocy ze środków publicznych, jakim jest stworzenie nowych miejsc pracy na rynku, nie zostałby osiągnięty. W trakcie uzgodnień międzyresortowych, prowadzonych przy pracach związanych z wydaniem obowiązującego rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 17 kwietnia 2009 r., mając na uwadze potrzebę zapewnienia jednolitego podejścia do kwestii przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej, na gruncie prawa polskiego przyjęto, że spełnienie warunku nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku będzie oznaczało nieposiadanie przez bezrobotnego w ww. okresie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

W tym miejscu pragnę wskazać, że nie podzielam stanowiska przedstawionego w wystąpieniu pani poseł "że można, pomimo dokonania wpisu, takiej działalności nic podjąć". Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że skoro osoba nie prowadzi zgłoszonej działalności gospodarczej, powinna taką działalność wyrejestrować. Stosownie bowiem do przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o wykreślenie wpisu w terminie 7 dni od dnia trwałego zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej.

Aktualny przepis art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. f) powołanej wyżej ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że osobą bezrobotną nie może być osoba, która posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy taką działalność podjęła, czy też nie. Z uwagi na to, że wskazany przepis budził wątpliwości interpretacyjne, jak również był przedmiotem interwencji rzecznika praw obywatelskich, w projekcie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudniania i zmianie niektórych innych ustaw, przyjętym przez stały komitet Rady Ministrów, określono, że osoba, która przy składaniu wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej oznaczy późniejszy termin podjęcia tej działalności, może posiadać status bezrobotnego aż do dnia rozpoczęcia tej działalności podanej we wpisie. Ponadto doprecyzowano, iż można posiadać status bezrobotnego, mając wpis do ewidencji w okresie, w którym zgłoszono zawieszenie prowadzenia działalności.

Biorąc pod uwagę powyższe, pragnę panią poseł poinformować, że w rozporządzeniu do art. 46 nowelizowanej ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy dokonane zostaną takie zmiany, które uzależnią przyznanie bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej od nieprowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, a nie od spełnienia warunku nieposiadania w tym okresie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl