SPS-023-12686/09 - Zasady zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 grudnia 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-12686/09 Zasady zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury.

W odpowiedzi na przekazaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 17 listopada 2009 r., znak: SPS-023-12686/09, interpelację posła Wojciecha Wilka w sprawie zaliczania pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do emerytury oraz weryfikacji wiarygodności świadków potwierdzających wykonywanie tej pracy uprzejmie przedstawiam, co następuje.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227) okresy pracy w gospodarstwie rolnym przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r., a po ukończeniu 16. roku życia, mogą być uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury, ale tylko w zakresie niezbędnym do uzupełnienia okresów składkowych i nieskładkowych wymaganych do przyznania prawa do emerytury.

W przypadku gdy suma tych okresów nie wystarcza do przyznania świadczenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uwzględnia następujące okresy pracy rolniczej:

-

okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki przewidziane w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,

-

okresy prowadzenia gospodarstwa rolnego po ukończeniu 16. roku życia przypadające przed dniem 1 lipca 1977 r.,

-

okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r.

Warunkiem uwzględnienia ww. okresów do stażu emerytalnego jest nieuwzględnienie ich przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W celu udowodnienia okresu wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, jeśli chodzi o okresy przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r., zainteresowani przedkładają własne oświadczenie o wykonywaniu takiej pracy i oświadczenia (zeznania) co najmniej dwóch świadków.

Organ rentowy, po zapoznaniu się ze złożonymi oświadczeniami, weryfikuje ich wiarygodność. W celu wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności mogących budzić wątpliwości ZUS może przeprowadzić dodatkowe postępowanie wyjaśniające, potwierdzające np. fakt istnienia gospodarstwa oraz zameldowania pod tym samym adresem lub w bliskiej odległości.

W przypadku gdy stwierdza rozbieżności w zeznaniach świadków albo niezgodność podanych w oświadczeniach informacji ze stanem faktycznym, odmawia, w formie decyzji, zaliczenia przedmiotowego okresu do emerytury.

Od decyzji ZUS zainteresowanemu przysługuje możliwość odwołania się do sądu okręgowego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych, który bada ponownie sprawę. W trakcie rozprawy sąd ma możliwość przesłuchania świadków i zweryfikowania złożonych przez nich oświadczeń. Wydając wyrok, sąd może zaliczyć sporne okresy do emerytury bądź utrzymać w mocy decyzję ZUS odmawiającą zaliczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym do emerytury.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl