SPS-023-11459/09 - Pobieranie renty rodzinnej i jednoczesne odbywanie stażu w ramach przygotowania zawodowego z powiatowego urzędu pracy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 października 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-11459/09 Pobieranie renty rodzinnej i jednoczesne odbywanie stażu w ramach przygotowania zawodowego z powiatowego urzędu pracy.

W odpowiedzi na interpelację pana posła Grzegorza Sztolcmana w sprawie możliwości jednoczesnego pobierania renty rodzinnej i odbywania stażu, przekazaną wystąpieniem z dnia 16 września 2009 r., znak: SPS-023-11459/09, udzielam poniższych wyjaśnień.

W myśl art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415, z późn. zm.) starosta może skierować bezrobotnych, o których mowa w art. 49, do odbycia stażu. Przepis art. 49 ustawy wymienia bezrobotnych zaliczonych do kategorii osób bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to między innymi młodzi bezrobotni do 25. roku życia, bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych oraz długotrwale bezrobotni. Oznacza to, że staż jest skierowany nie do wszystkich bezrobotnych, ale wyłącznie do osób uznanych przez ustawodawcę za osoby w szczególnie niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.

Zgodnie z ustawową definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 2 powołanej wyżej ustawy za bezrobotnego uznaje się osobę niezatrudnioną i niewykonującą innej pracy zarobkowej. Jednocześnie ma to być osoba:

-

zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej, albo jeżeli jest osobą niepełnosprawną zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia co najmniej w połowie tego wymiaru czasu pracy,

-

nieucząca się w szkole, z wyjątkiem uczącej się w szkole dla dorosłych lub przystępującej do egzaminu eksternistycznego z zakresu tej szkoły lub w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych,

-

zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy,

-

poszukująca zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,

-

która między innymi, zgodnie z lit. c) powołanego przepisu, nie nabyła prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę albo po ustaniu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności, nie pobiera zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku chorobowego, zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

A zatem osoba, która nabyła prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, nie może uzyskać statusu osoby bezrobotnej, a co z tym związane nie może zostać skierowana przez starostę do odbycia stażu.

Zasadą przyjętą w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest, że osoby posiadające prawo do emerytury lub renty nie mogą uzyskać statusu osoby bezrobotnej. Właśnie w stosunku do osób posiadających prawo do renty rodzinnej prawo jest bardziej liberalne, gdyż dopuszcza możliwość uzyskania statusu bezrobotnego przez te osoby, których świadczenia nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę.

W obecnej sytuacji ekonomicznej kraju Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje podejmowania prac legislacyjnych mających na celu wprowadzenie do przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zmian, które umożliwiłyby uzyskiwanie statusu bezrobotnego przez osoby mające prawo do renty rodzinnej w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę, co niesie skutki finansowe.

Na koniec należy wspomnieć, iż osoby te, pomimo że nie mogą uzyskać statusu bezrobotnego, to mogą rejestrować się w urzędach pracy jako poszukujące pracy i korzystać z usług rynku pracy dostępnych dla poszukujących pracy, np. pośrednictwa pracy czy poradnictwa zawodowego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl