SPS-023-11152/09 - Warunki i tryb przyznawania osobie niepełnosprawnej środków PFRON na podjęcie działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 października 2009 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej SPS-023-11152/09 Warunki i tryb przyznawania osobie niepełnosprawnej środków PFRON na podjęcie działalności gospodarczej.

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na przekazaną przez Pana Marszałka przy piśmie z dnia 7 września 2009 r., znak: SPS-023-11152/09, interpelację z dnia 20 sierpnia 2009 r. złożoną przez pana Marcina Zawiłę, posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie warunków i trybu przyznawania osobie niepełnosprawnej środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej uprzejmie wyjaśniam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu może otrzymać ze środków funduszu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej w wysokości określonej w umowie zawartej ze starostą, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia, jeżeli nie otrzymała środków publicznych na ten cel.

Celem, o którym mowa w tym przepisie, jest rozpoczęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Natomiast termin, forma ani źródła finansowania tego celu ze środków publicznych nie zostały doprecyzowane, co oznacza, że jeżeli wnioskodawca uzyskał kiedykolwiek, z jakichkolwiek środków publicznych wsparcie w jakiejkolwiek formie na wspomniany cel, nie może uzyskać środków, o których mowa w art. 12a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W świetle powyższego nie jest możliwe przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej, w przypadku gdy osoba korzystała w przeszłości ze środków publicznych (w tym ze środków Funduszu Pracy jako osoba pełnosprawna) na ten cel, tj. na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Jednakże, biorąc pod uwagę cel wprowadzenia tego instrumentu w życie oraz społeczny aspekt sprawy, rozważana jest zmiana tego przepisu, mająca na celu umożliwienie skorzystania z tego typu pomocy także osobom niepełnosprawnym, które w przeszłości skorzystały ze wsparcia ze środków publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej/rolniczej, ale nie było to wsparcie w postaci jednorazowych środków na ten cel.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl