Sprzedaż warzyw suszonych pochodzących wyłącznie z własnej uprawy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 kwietnia 2003 r. Ministerstwo Finansów Sprzedaż warzyw suszonych pochodzących wyłącznie z własnej uprawy.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Zgodnie z definicją stworzoną na potrzeby tej ustawy, działalnością rolniczą jest m.in. wytwarzanie produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw, w tym również produkcja warzywnicza (gruntowa, szklarniowa, pod folią) i sadownicza (art. 2 ust. 2). Działania polegające na poddaniu produktów suszeniu, jeżeli produkty te pozostaną nadal w stanie nieprzetworzonym (naturalnym), nie wykraczają poza zakres działalności rolniczej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym. Stwierdzić należy także, iż z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym fakt użycia specjalistycznych maszyn i urządzeń, czy też poddanie czynnikom naturalnym powodującym ususzenie produktów pochodzących wyłącznie z własnych upraw pozostaje bez znaczenia przy kwalifikowaniu tego rodzaju działań do działalności rolniczej.

Pragnę również podkreślić, iż działalność rolnicza, o której mowa w piśmie Pana Posła, nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej, podlegających opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym.

Dodatkowo pragnę wyjaśnić, że stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, jeżeli nie stanowią one działów specjalnych produkcji rolnej. Zwolnienie to przysługuje do produktów przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na:

- kiszeniu produktów roślinnych,

- przetwórstwie mleka,

- uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Zamknięty katalog przepisu oznacza, iż w przypadkach wymienionych w tej regulacji możliwe jest jego zastosowanie, pomimo iż wskazany przepis nie obejmuje sytuacji przedstawionej w piśmie Pana Posła, to jednak fakt ten nie ma wpływu na rozstrzygnięcie powstałych wątpliwości. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mają bowiem zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z przytoczoną argumentacją wyrażam pogląd, iż zastosowanie nowych technologii przy suszeniu produktów roślinnych nie wykracza poza zakres działalności rolniczej, przy założeniu, że produkty poddane tym działaniom pochodzą wyłącznie z własnej produkcji.

Opublikowano: S.Podat. 2004/2/4