Sprzedaż nieruchomości przez tzw. spółki pastwiskowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2002 r. Ministerstwo Finansów Sprzedaż nieruchomości przez tzw. spółki pastwiskowe.

Tak zwane spółki pastwiskowe, utworzone w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169 ze zm.) posiadają, zgodnie z art. 15 tejże ustawy, osobowość prawną. W związku z tym obowiązane są, tak jak wszystkie osoby prawne, do stosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepisy ww. ustawy podatkowej posługują się definicją gospodarstwa rolnego zawartą w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.). Zgodnie z art. 1 ust. 2 tej ustawy za gospodarstwo rolne uważa się m.in. obszar użytków rolnych przekraczający 1 ha, stanowiących własność osoby prawnej. Z kolei pojęcie użytków rolnych zostało dookreślone przepisami rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454) i obejmuje ono m.in. grunty orne, łąki trwałe, grunty rolne zabudowane oraz pastwiska trwałe.

W przypadku zatem sprzedaży przez tzw. spółki pastwiskowe części użytków rolnych (np. gruntów rolnych, pastwisk trwałych) dochód osiągnięty z tego tytułu stanowić będzie dochód uzyskany ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego. Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem że sprzedaż ta następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie całości lub części zbywanej nieruchomości.

W tej sytuacji, jeżeli sprzedaż części gruntów rolnych dokonana przez spółkę pastwiskową (...) spełniać będzie warunki wymienione w ww. przepisie, dochód osiągnięty z takiej transakcji zwolniony będzie z podatku dochodowego od osób prawnych. Jednocześnie pragnę poinformować, że zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na który to przepis powołał się Pan Poseł, dotyczy społeczno-zawodowych organizacji rolników. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217 ze zm.) do społeczno-zawodowych organizacji rolników zaliczane są:

* kółka rolnicze,

* koła gospodyń wiejskich,

* rolnicze zrzeszenia branżowe,

* związki rolników, kółek i organizacji rolniczych,

* związki rolniczych zrzeszeń branżowych.

Wymieniony katalog organizacji rolniczych nie zawiera spółek utworzonych w oparciu o przepisy ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych i tym samym nie obejmuje tzw. spółek pastwiskowych. Oznacza to, że nie mają do nich więc zastosowania postanowienia art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opublikowano: S.Podat. 2003/4/48