Sprawozdania z wykorzystania darowizny złożonej na cele kościelne

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2006 r. Ministerstwo Finansów Sprawozdania z wykorzystania darowizny złożonej na cele kościelne

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 1846 w sprawie konieczności składania przez podatników sprawozdań z wykorzystania darowizny złożonej na cele kościelne.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na interpelację Pana Posła Pawła Poncyljusza, przesłaną przy piśmie z dnia 22 marca 2006 r., w sprawie konieczności składania przez podatników sprawozdań z wykorzystania darowizn przekazanych na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą, przedstawiam poniżej wyjaśnienia w interesującej Pana Posła kwestii.

Jak wynika z wystąpienia Pana Posła, sprawa dotyczy obowiązku składania przez podatników przekazujących darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą sprawozdań z ich wykorzystania. Ponadto Pan Poseł zwrócił się z zapytaniem o możliwość wydania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych rozporządzenia precyzującego formę i treść sprawozdania o wykorzystaniu darowizn lub wydania interpretacji przepisów, zwalniającej podatników z obowiązku składania tego rodzaju sprawozdania.

Odnosząc się do przedstawionych kwestii, pragnę zauważyć, że obowiązek dokumentowania przyjęcia przez kościelną osobę prawną darowizny przeznaczonej na działalność charytatywno-opiekuńczą oraz obowiązek przedstawienia sprawozdania nie wynika z postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, lecz z ustaw normujących stosunek państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz o stosunku państwa do innych kościołów.

Zgodnie z art. 55 ust. 7 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej i odpowiednio art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 4 lipca 1991 r. o stosunku państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym i podatkiem wyrównawczym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz - w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

Sporządzenie sprawozdania, o którym mowa w wyżej wymienionych ustawach kościelnych, jest jednym z warunków skorzystania przez darczyńcę z odliczenia od dochodu z tytułu przekazanej darowizny. Mimo iż ustawodawca nie określił zakresu informacji, która winna być zawarta w sprawozdaniu sporządzanym przez obdarowanego, to nie może ono mieć zbyt ogólnikowego charakteru. Pogląd taki znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyroku z dnia 29 października 2003 r. (sygn. akt SA/Bd 2181/03) NSA, wyjaśniając istotę sprawozdania, stwierdził, iż "ogólne wskazanie celu, na jaki przeznaczono darowiznę, przez podanie - na cele charytatywno-opiekuńcze - nie spełnia wymogów ustawy, gdyż nie stanowi sprawozdania". Ponadto stwierdził, że "sprawozdanie powinno mieć postać dokumentu zdatnego do uzasadnienia prawa do odliczeń. Dokument taki powinien mieć zatem takie cechy, które pozwalają na sprawdzenie jego treści w postępowaniu podatkowym. W związku z tym sprawozdanie, oprócz daty i podpisu osoby sporządzającej ten dokument, powinno zawierać opis zdarzeń z taką dokładnością, aby organy podatkowe mogły dokonać kontroli opisanych w nim faktów".

Zgodnie z art. 275 § 1 Ordynacji podatkowej, jeżeli ze złożonej deklaracji (zeznania podatkowego) wynika, że podatnik skorzystał z przysługujących mu ulg podatkowych, organ podatkowy może zwrócić się do niego o okazanie dokumentów lub o złożenie fotokopii dokumentów, których posiadania przez podatnika, w określonym czasie, wymaga przepis prawa. W związku z tym organy podatkowe mają prawo żądać od podatników-darczyńców sprawozdań zawierających szczegółowe informacje o wykorzystaniu darowizn przez obdarowanego. Niewystarczające jest zatem tylko wskazanie celu przeznaczenia darowizny.

Jednocześnie chciałbym poinformować, że nie jest możliwe wydanie przez Ministra Finansów rozporządzenia precyzującego formę i treść sprawozdania z wykorzystania przez kościelne osoby prawne środków przeznaczonych na działalność charytatywno-opiekuńczą. Zgodnie bowiem z art. 92 konstytucji rozporządzenia są wydawane na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania. W obecnym stanie prawnym tzw. ustawy kościelne nie zawierają dla ministra właściwego do spraw finansów publicznych stosownej regulacji.

Minister Finansów również nie ma umocowania do zwolnienia podatników, w drodze interpretacji, z obowiązku sporządzania i przedkładania sprawozdania o przeznaczeniu przekazanej darowizny, w sytuacji gdy obowiązek taki wynika wprost z przepisów rangi ustawowej.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl