SP8-758/841-1039/2221/03/ED - Właściwość urzędu skarbowego do wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 stycznia 2004 r. Ministerstwo Finansów SP8-758/841-1039/2221/03/ED Właściwość urzędu skarbowego do wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji.

W związku z pismem z dnia 18 grudnia 2003 r. nr (...) w sprawie wskazania organu właściwego do zakończenia postępowania restrukturyzacyjnego, poprzez wydanie decyzji, o której mowa w art. 21 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287 ze zm.), w przypadku zmiany właściwości miejscowej urzędu skarbowego po wydaniu przedsiębiorcy decyzji o warunkach restrukturyzacji, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Art. 12 ust. 2 powołanej ustawy, określając właściwość organu restrukturyzacyjnego, przyjmuje za moment decydujący dla ustalenia organu właściwego - dzień wejścia w życie ustawy. Ponieważ ustawa nie reguluje przypadków zmiany właściwości organu restrukturyzacyjnego w czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego, należy przyjąć, iż organ restrukturyzacyjny właściwy w dniu wejścia w życie ustawy pozostaje nim w toku całego postępowania restrukturyzacyjnego aż do jego zakończenia.

W świetle powyższego należy uznać, iż organ restrukturyzacyjny, który wydał decyzję o warunkach restrukturyzacji, jest również właściwy do wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji, mimo zmiany właściwości miejscowej urzędu skarbowego w toku postępowania restrukturyzacyjnego.

Analogiczną zasadę należy przyjąć w przypadku zmiany właściwości miejscowej urzędu skarbowego w związku z powstaniem nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302). Brak jest bowiem w powołanej ustawie przepisów przejściowych odnośnie do postępowania restrukturyzacyjnego. Natomiast przepis art. 31 ust. 3 ustawy - stanowiący iż postępowania w sprawach podatkowych, wszczęte i niezakończone ostatecznym rozstrzygnięciem w danym trybie przed dniem wejścia w życie ustawy, przejmują organy właściwe w takich sprawach po dniu wejścia w życie ustawy - nie znajduje zastosowania do postępowań restrukturyzacyjnych, bowiem nie są one postępowaniami podatkowymi.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2004/1/16