SP8-49/841-122/189/03/ED - Umarzanie postępowań restrukturyzacyjnych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2003 r. Ministerstwo Finansów SP8-49/841-122/189/03/ED Umarzanie postępowań restrukturyzacyjnych

W związku z licznymi wątpliwościami dotyczącymi możliwości umarzania postępowań restrukturyzacyjnych prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287) w przypadku niedotrzymania przez przedsiębiorcę terminu określonego w art. 19 ust. 2 i art. 11 powołanej ustawy, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje.

Art. 21 ust. 1 ustawy stanowi, iż organ restrukturyzacyjny wydaje decyzję o zakończeniu restrukturyzacji po upływie roku od dnia doręczenia decyzji o warunkach restrukturyzacji. Jeśli jednak przedsiębiorca nie wywiązuje się z warunków określonych w tej decyzji, to organ podatkowy może umorzyć postępowanie restrukturyzacyjne przed upływem terminu określonego w art. 21 na podstawie art. 18 ust. 7 ustawy.

Wypłata opłaty restrukturyzacyjnej z uchybieniem terminu określonego w art. 19 ust. 2 lub niedotrzymanie terminu płatności należności wymienionych w art. 11 jest niewątpliwie niedopełnieniem warunków restrukturyzacji. Jeżeli jednak byłaby to jedyna przyczyna uzasadniająca zakończenie restrukturyzacji, a jednocześnie w ocenie organu postępowanie restrukturyzacyjne powinno być kontynuowane, to możliwe jest skorzystanie z rozwiązań przewidzianych w art. 48 § 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) - rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności tych należności. Zgodnie bowiem z art. 9 ustawy restrukturyzacyjnej w zakresie nieuregulowanym do restrukturyzacji stosuje się przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa. Należny jednak zauważyć, że w przypadku niewpłaconej w terminie opłaty restrukturyzacyjnej brak jest podstaw od pobierania odsetek za zwłokę.

Jeśli natomiast przedsiębiorca nie spełnia warunków restrukturyzacji, a w ocenie organu restrukturyzacyjnego zamierzone działania przedsiębiorcy nie rokują powodzenia w przeciwdziałaniu zjawiskom, o których mowa w art. 1 ust. 2 ustawy, to zgodnie z art. 18 ust. 7 ustawy postępowanie podlega umorzeniu. Decyzja w tym zakresie należy więc do organu restrukturyzacyjnego i wymaga każdorazowej oceny stanu faktycznego oraz kompleksowej analizy przebiegu procesu restrukturyzacyjnego przedsiębiorcy.

Opublikowano: M.RiF 2003/3/32