SP2-N/861-12-11/01 - Krajowy Rejestr Sądowy - obowiązek przekazywania informacji.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2001 r. Ministerstwo Finansów SP2-N/861-12-11/01 Krajowy Rejestr Sądowy - obowiązek przekazywania informacji.

Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że z dniem 1 stycznia 2001 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 121, poz. 769 ze zm.).

Krajowy Rejestr Sądowy składa się z:

1) rejestru przedsiębiorców,

2) rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,

3) rejestru dłużników niewypłacalnych.

Rejestr prowadzony jest przez sądy rejonowe (sądy gospodarcze), obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część.

Zgodnie z przepisami art. 41 pkt 1 i 2 tej ustawy, w dziale 4 rejestru przedsiębiorców zamieszczane są dane dotyczące objętych egzekucją zaległości podatkowych i celnych, a także należności, do których poboru obowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli dochodzona należność nie została uiszczona w terminie 60 dni od daty wszczęcia egzekucji, a ponadto: data wszczęcia egzekucji tych należności oraz wysokość pozostałych do wyegzekwowania kwot, a także data i sposób zakończenia egzekucji.

Obowiązek złożenia wniosku o wpisanie do rejestru informacji w zakresie: daty wszczęcia egzekucji wymienionych wyżej należności, wysokości pozostałych do wyegzekwowania kwot oraz daty i sposobu zakończenia egzekucji został nałożony na organy egzekucyjne przepisami art. 55a ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, dodanego ustawą z dnia 30 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, Prawa upadłościowego, ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz ustawy - Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 114, poz. 1193).

Przepisy art. 21 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nakładają obowiązek niezwłocznego przekazywania tych informacji do sądu rejestrowego.

Ponadto, zgodnie z przepisami art. 56 powołanej wyżej ustawy, na wniosek wierzyciela posiadającego tytuł wykonawczy przeciwko osobie fizycznej, dokonywany jest wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych tych dłużników, którzy w terminie 30 dni od daty wezwania do spełnienia świadczenia nie zapłacili należności stwierdzonych tytułami wykonawczymi.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2001/1/20