SP2/AK-861-1525-2272/02 - Postępowanie egzekucyjne w administracji a restrukturyzacja niektórych należności publicznoprawnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2002 r. Ministerstwo Finansów SP2/AK-861-1525-2272/02 Postępowanie egzekucyjne w administracji a restrukturyzacja niektórych należności publicznoprawnych.

W związku z napływającymi sygnałami o prowadzeniu postępowania egzekucyjnego do majątku podmiotów, w stosunku do których zostało wszczęte postępowanie wynikające z ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz. U. Nr 155, poz. 1287), uprzejmie przypominam, co następuje:

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 ust. 2 tej ustawy, wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego powoduje zawieszenie wszczętych postępowań egzekucyjnych do dnia wydania decyzji o zakończeniu restrukturyzacji. Uregulowania zawarte w art. 58 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 ze zm.) przewidują możliwość wyrażenia przez organ egzekucyjny zgody na dokonywanie wypłat z zajętych rachunków bankowych zobowiązanego, po przedstawieniu przez niego dokumentów świadczących o konieczności poniesienia danych wydatków. Uregulowania zawarte w tym artykule pozwalają również na uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, jeżeli jest to uzasadnione ważnym interesem zobowiązanego, interes wierzycieli nie stoi temu na przeszkodzie, a osoby trzecie na skutek tych czynności nie nabyły praw.

Możliwość zwolnienia spod egzekucji określonych składników majątkowych zobowiązanego na wniosek zobowiązanego i ze względu na jego ważny interes, jeżeli zobowiązany uzyskał na to zgodę wierzyciela, została przewidziana również w art. 13 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. W przypadku prowadzenia postępowania egzekucyjnego na poczet należności wierzycieli obcych niezbędne jest wyrażenie przez nich zgody w tej sprawie. W przypadku natomiast należności stanowiących dochód budżetu państwa wyrażenie zgody leży w gestii urzędu skarbowego, będącego organem egzekucyjnym.

Ponadto art. 80 daje możliwość wyrażenia zgody przez organ egzekucyjny na dokonywanie przez bank wypłat z zajętych wierzytelności z rachunku bankowego. Analogiczna sytuacja zawarta jest w art. 89, zgodnie z którym organ egzekucyjny może wyrazić zgodę, aby zajęte u dłużnika zobowiązanego należne od niego kwoty zostały uiszczone zobowiązanemu.

Pragnę zauważyć, iż ustawa o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców dała przedsiębiorcom szansę na oddłużenie i odzyskanie pozycji na rynku. Dlatego też w trakcie zawieszonego postępowania egzekucyjnego niezbędne jest podjęcie wobec tych przedsiębiorców działań umożliwiających im prawidłową działalność.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/1/31