SP2-269/033-28/636/03/AK - Wskazanie właściwego miejscowo organu egzekucyjnego w przedmiocie wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2003 r. Ministerstwo Finansów SP2-269/033-28/636/03/AK Wskazanie właściwego miejscowo organu egzekucyjnego w przedmiocie wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Odpowiadając na wystąpienie z dnia 21 marca 2003 r. nr (...) dotyczące wskazania właściwego miejscowo organu egzekucyjnego w przedmiocie wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego w celu wyegzekwowania podatków i opłat lokalnych, Ministerstwo Finansów informuje, co następuje:

Właściwość rzeczowa organu egzekucyjnego została ustalona w art. 19 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2002 r. Nr 110, poz. 968 ze zm.). Stosownie do postanowień zawartych w art. 19 § 2 organ gminy o statusie miasta oraz gminy wchodzącej w skład powiatu warszawskiego jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych, dla których ustalenia lub określenia i pobierania jest właściwy ten organ. Artykuł ten wyraźnie wskazuje więc, że organ takiej gminy może być organem egzekucyjnym uprawnionym do wyegzekwowania obowiązku jedynie wtedy, gdy jest jednocześnie wierzycielem uprawnionym do żądania wykonania tego obowiązku.

Na podstawie postanowień zawartych w art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 24 listopada 1995 r. o zmianie zakresu działania niektórych miast oraz o miejskich strefach usług publicznych (Dz. U. Nr 141, poz. 692 ze zm.), do właściwości organów gmin o statusie miasta przeszły, jako zadania własne, zadania i odpowiadające im kompetencje należące dotychczas do urzędów skarbowych, określone w ww. art. 19 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w zakresie należności z tytułu podatków i opłat, dla których organ gminy jest właściwy do ich ustalania i pobierania.

W niniejszym wystąpieniu organem właściwym do ustalenia i poboru należności z tytułu podatków i opłat lokalnych jest Urząd Miejski w (...). Urząd ten jest więc wierzycielem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym.

Stosownie do § 6 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 137, poz. 1541 ze zm.), jeżeli wierzycielowi będącemu jednocześnie organem egzekucyjnym nie jest znany znajdujący się na terenie jego działania majątek zobowiązanego, z którego może prowadzić egzekucję, kieruje tytuł wykonawczy do organu egzekucyjnego uprawnionego do dochodzenia tego samego rodzaju należności pieniężnych, na którego terenie znajduje się majątek zobowiązanego.

Biorąc pod uwagę, że na terenie działania Urzędu Miejskiego w (...) nie jest znany majątek zobowiązanego, Urząd ten winien skierować tytuł wykonawczy do naczelnika urzędu skarbowego, na którego terenie znajduje się taki majątek. Za miejsce położenia majątku można uznać miejsce zamieszkania zobowiązanego. W takim przypadku tytuł wykonawczy kieruje się do naczelnika urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania zobowiązanego. Na tym etapie postępowania nie jest bowiem istotne, czy znajdujący się tam majątek nadaje się do egzekucji.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2003/4/23