SP1/S-861-201-2163/99 - Tryb postępowania w sprawie wzajemnych potrąceń wierzytelności państwowych jednostek przekształconych w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 października 1999 r. Ministerstwo Finansów SP1/S-861-201-2163/99 Tryb postępowania w sprawie wzajemnych potrąceń wierzytelności państwowych jednostek przekształconych w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

W związku z występującymi znacznymi rozbieżnościami w kwotach potrąceń z wzajemnych, bezspornych i wymagalnych wierzytelności podatników wobec Skarbu Państwa z tytułów wymienionych w art. 64 ustawy - Ordynacja podatkowa, podawanych w sprawozdaniach składanych przez izby skarbowe i wojewodów, uprzejmie przypominam o konieczności bezwzględnego respektowania przez urzędy skarbowe trybu postępowania wskazanego w pismach Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 1999 r. znak SP2/K-861-393-1093/99 oraz z dnia 21 lipca 1999 r. znak SP 1/S-861-104-1748/99. Ponadto zwracam uwagę, na potrzebę bieżącego instruowania podległych urzędów skarbowych o przekazywanych przez Ministerstwo Finansów zaleceniach.

Jednocześnie zalecam objęcie szczególnym nadzorem prawidłowości stosowania przez urzędy skarbowe instytucji potrąceń, o której mowa w art. 64 ustawy - Ordynacja podatkowa i podjęcie stosownych działań zmierzających do wyeliminowania występujących rozbieżności, bowiem powyższy stan, świadczący o nieprawidłowości w ewidencji potrąceń, jest szczególnie niepokojący, z uwagi na trwający proces oddłużania; istnieje niebezpieczeństwo dokonania z jednej strony potrącenia, z drugiej strony spłaty zobowiązań z tego samego tytułu.

Dodatkowo wyjaśniam, co następuje:

Potrącenie zobowiązań podatkowych z wierzytelnościami wobec byłych państwowych jednostek budżetowych służby zdrowia, powinno obejmować wierzytelności wobec tych jednostek zaciągnięte do dnia 31 grudnia 1998 r., nie później jednak niż do chwili przekształcenia w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Dokonanym w trybie art. 64 § 2 Ordynacji podatkowej potrąceniem zobowiązań nie powinny być natomiast objęte wierzytelności powstałe po dniu 31 grudnia 1998 r., a także wierzytelności powstałe przed tym dniem, lecz już po przekształceniu państwowej jednostki budżetowej w samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej.

Właściwym do potwierdzenia przedłożonych do potrącenia przedmiotowych wierzytelności jest wojewoda, przy uwzględnieniu podległości jednostek istniejącej w dniu 31 grudnia 1998 r., na którego obszarze działania położone są miasta, będące siedzibami dotychczasowych wojewodów.

W przypadkach wydawania przez urzędy skarbowe postanowień zawierających pozytywne rozstrzygnięcie w przedmiocie potrącenia zobowiązań podatkowych z wierzytelnościami wobec państwowej jednostki budżetowej, w przypadku gdy na skutek przejęcia zobowiązania państwowej jednostki budżetowej, na mocy art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.), nastąpiła zmiana dłużnika (nowym dłużnikiem stał się wojewoda lub inny organ administracji państwowej), postanowienie o potrąceniu należy doręczyć przede wszystkim nowemu dłużnikowi, co jest szczególnie istotne dla prawidłowego przebiegu procesu oddłużania.

Opublikowano: Biul.Skarb. 1999/5/29